TVN24: 200 osób związanych z IS na liście ABW. Biernacki uspokaja: "Zagrożenie terroryzmem jest niskie"

ABW przekazało parlamentarzystom ze "speckomisji? listę dwustu osób, które mogą stanowić zagrożenie terrorystyczne dla Polski - podaje TVN24. Te informacje potwierdził częściowo koordynator ds. służb specjalnych Marek Biernacki. - Stan zagrożenia terroryzmem w Polsce jest niski - dodał.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Te osoby mają związek z dżihadystami i Państwem Islamskim. Nie chodzi tylko o obywateli polskich, ale o wszystkich, którzy są związani z Polską. Nawet tacy, który posługiwali się dowodami osobistymi, które zostały zagubione w Paryżu - powiedział Biernacki na konferencji prasowej.

Nie potwierdził liczb, bo - jak powiedział - ta informacja nie powinna się ukazać. Dodał, że stan zagrożenia terroryzmem w Polsce jest niski, ale to jest zagrożenie globalne, więc polskie służby muszą być czujne i zabezpieczać obywateli.

Czeczeni budowali w Polsce "komórkę wsparcia logistycznego"

Najwięcej podejrzanych na liście stanowią Czeczeni - podaje TVN24. Wcześniej przebywali w obozach uchodźców w Polsce. Dziś już walczą po stronie Państwa Islamskiego w Syrii lub Iraku, ale wciąż utrzymują kontakty z Polakami. TVN24 podaje, że wiosną w okolicach Białegostoku zatrzymano trzech Czeczenów, którzy właśnie wrócili z terenów ogarniętych konfliktem. Mieli tworzyć w Polsce "komórkę wsparcia logistycznego".

Drugą grupą, która monitoruje ABW, to Polacy, którzy najpierw wyemigrowali do Niemiec, Norwegii czy Francji, tam przyjęli islam, a teraz walczą po stronie Państwa Islamskiego w Syrii lub Iraku. Takich osób może być od pięciu do dziesięciu, podaje TVN24.

Polki werbowane przez dżihadystów

Na liście występują też osoby, które mogą przebywać w Polsce jedynie przejazdem, jak Marokańczyk, który został zatrzymany na warszawskim lotnisku na Okęciu. Przyleciał do Warszawy z Belgradu bez przeszkód, mimo że sąd w Hiszpanii wydał na niego Europejski Nakaz Aresztowania pod zarzutem udziału w siatce terrorystycznej. Marokańczyk został już wydany Królestwu Hiszpanii.

Ostatnią grupę stanowią Polki, które są werbowane przez członków Państwa Islamskiego poprzez internet: portale społecznościowe, randkowe czy komunikatory.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: