Lodowce z azotu, niezwykła geologia i mglista atmosfera. Nowe zdjęcia i odkrycia na Plutonie zachwycają naukowców

- Szczęka mi opadła, gdy zobaczyłem pierwsze zdjęcie atmosfery w Pasie Kuipera - powiedział na konferencji NASA Alan Stern. Jednak spektakularne zdjęcie rozświetlonej atmosfery Plutona nie jest jedynym odkryciem, które wprawiło naukowców w osłupienie.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasNiesamowite zdjęcie z sondy New Horizons, na którym widzimy atmosferę Plutona oświetlaną od tyłu przez Słońce , zachwyciło naukowców zarówno pięknem, jak i tym, co mówi o atmosferze karłowatej planety.

embed

- Szczęka mi opadła, gdy zobaczyłem pierwsze zdjęcie atmosfery w Pasie Kuipera - powiedział na konferencji NASA Alan Stern, badacz z misji New Horizons. Pas Kuipera to obszar Układu Słonecznego rozciągający się za orbitą Neptuna, podobny do pasa asteroid. Właśnie tam położony jest Pluton. Astronomowie podkreślają, że różnorodność geologiczna Plutona, mglista atmosfera i niespotykane formacje na jego powierzchni są niezwykle ekscytujące dla badaczy.

Lodowce z azotu

Zbliżenia na "serce" Plutona, czyli duży, stosunkowo płaski obszar karłowatej planety, pokazują "płynący" po powierzchni zamarznięty azot. Zdaniem naukowców są to struktury przypominające ziemskie lodowce i możliwe, że nie tylko były, ale nawet wciąż są w ruchu.

Na innej fotografii pokazującej rejon "serca", tuż przy ciemnym obszarze w pobliżu równika Plutona, widać złożoną strukturę geologiczną karłowatej planety. Jest tam łańcuch gór, wysokich na nawet 1,6 km, i starszy geologicznie obszar pokryty kraterami. Jeden z nich, o średnicy ok. 50 km, jest wypełniony lodem.

Nowe zdjęcia pokazują różnorodność powierzchni Plutona. Wyraźnie widać strefy geologiczne - ciemny obszar równikowy, jaśniejący w kierunku bieguna, gdzie w końcu zauważamy jasne połacie lodu.

Badacze dowiedzieli się też więcej o samej strukturze obszaru, który kształtem przypomina serce. Jest ono częściowo pokryte zamarzniętym tlenkiem węgla. Skupienie tej substancji jest większe w centrum "serca".

Pierwsze zdjęcia małych księżyców Plutona

Sonda New Horizons zbierała dane nie tylko o samym Plutonie, ale też jego księżycach. W trakcie przelotu udało się wykonać kilka zdjęć największego z nich - Charona - a także mniejszych satelitów.

Na bliższym ujęciu Charona naukowcy zauważyli nietypowe formacje geologiczne. W prawym górnym rogu zdjęcia widnieje stosunkowo duże zagłębienie, a na jego środku wzniesienie. Powstanie takiej struktury jest dla naukowców zagadką.

Na zdjęciu udało się uchwycić także dwa mniejsze księżyce: Nix i Hydra.

Jeden z satelitów - Nix - mający wymiary ok. 6 na 40 km.

A dla porównania skali - tak wyglądałby Pluton i Charon, gdyby unosiły się tuż nad Ziemią (co oczywiście jest możliwe tylko na ilustracji).

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: