Czerwiec najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów temperatury na Ziemi. Rok 2015 także z rekordem

NASA, Japońska Agencja Meteorologiczna oraz Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) są zgodne - miniony czerwiec był dla naszej planety najcieplejszym miesiącem, od kiedy tylko prowadzone są pomiary. Ale to nie koniec - wedle NOAA jak dotąd cały rok 2015 bije wszelkie rekordy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Badania, które cytuje portal Mashable.com , nie pozostawiają wątpliwości: w ostatnich latach widać wyraźny wzrost średniej temperatury na naszej planecie.

Odchylenia temperatur w czerwcu 2015 roku od średniej dla tego miesiąca w latach 1981-2010Odchylenia temperatur w czerwcu 2015 roku od średniej dla tego miesiąca w latach 1981-2010 Fot. NOAA

Portal powołuje się na trzy instytucje: NASA, Japońską Agencję Meteorologiczną oraz Amerykańską Narodową Służbę Oceaniczną i Meteorologiczną (NOAA). Ich ustalenia są spójne - miniony czerwiec był najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów. Wedle danych NOAA średnia temperatura na obszarze lądów w ciągu tych 30 dni była o 1,26 st. C wyższa od średniej dla XX wieku. W przypadku oceanów różnica ta wyniosła 0,74 st. C.

 

Co więcej, wedle zebranych danych cały rok 2015 jest jak dotychczas rekordowy - niemal we wszystkich sześciu miesiącach odnotowano niepowtarzalnie wysokie temperatury. Średnia temperatura dla pierwszej połowy roku wyniosła 14,35 st. C., bijąc tym samym rekord z 2010 roku.

Ale ten rok nie był pojedynczą anomalią - w ostatnich latach odnotowano bardzo dużo podobnych rekordów, co oznacza, że mamy do czynienia z w miarę stabilnym trendem. Mashable przypomina np., że 14 z 15 najgorętszych lat w historii pomiarów odnotowano po 2000 roku.

Wyraźny trend widać także na grafice, która pokazuje, jak średnie roczne temperatury odchylały się w latach 1880-2010 od średniej wyliczonej dla całego XX wieku. O ile w pierwszych latach pomiarów odchylenia były głównie ujemne (temperatury niższe od średniej dla XX wieku), o tyle w ostatnim czasie średnie roczne temperatury stale przekraczają tę przeciętną wartość.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: