Bóle w klatce piersiowej. Jak pomóc przed przyjazdem pogotowia?

W pierwszej pomocy nagłe dolegliwości związane z sercem są określane jako bóle w klatce piersiowej. Na poziomie pierwszej pomocy nie ma potrzeby rozróżniania zachorowań typu zawał lub inne jednostki chorobowe związane z nieprawidłową pracą serca, ponieważ postępowanie we wszystkich przypadkach będzie takie samo.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasObjawami charakterystycznymi dla bólów w klatce piersiowej są: ból w klatce piersiowej promieniujący na różne części ciała, na przykład na rękę, żuchwę lub łopatkę. Możliwe jest promieniowanie bólu na inne części ciała. U poszkodowanego może pojawić się bladość powłok skórnych, a także zasinienie ust i paznokci.

Kolejnym objawem może być pot pojawiający się na czole i nad górną wargą. Poszkodowany może odczuwać problemy z oddychaniem oraz duszności. Charakterystycznym objawem może być także bardzo silne uczucie lęku wynikające z tego, że problemy z sercem są kojarzone bardzo negatywnie. Powyższe objawy mogą występować wszystkie naraz lub pojedynczo, w zależności od przypadku.

Jak pomóc osobie z bólem w klatce piersiowej?

Udzielając pierwszej pomocy obcej osobie z bólem w klatce piersiowej w pierwszej kolejności należy się przedstawić i zaproponować swoją pomoc, a następnie dowiedzieć się od poszkodowanego co się stało, jakie odczuwa dolegliwości oraz czy cierpi na przewlekłe schorzenia i przyjmuje leki przepisane przez lekarza.

Jeżeli rozpoznamy bóle w klatce piersiowej, należy niezwłocznie wezwać pomoc.

Poszkodowanego należy ułożyć w pozycji półsiedzącej, tak żeby osoba udzielająca pierwszej pomocy klęczała za poszkodowanym, podpierając jego plecy. Dodatkowo jeżeli poszkodowany ma na sobie ciasne ubrania, można zaproponować na przykład rozluźnienie koszuli lub paska od spodni.

Bóle w klatce piersiowej. Jak pomóc przed przyjazdem pogotowia?Bóle w klatce piersiowej. Jak pomóc przed przyjazdem pogotowia? Piotr Skura, PCK

Warto jest także zapewnić poszkodowanemu komfort psychiczny, czyli spróbować go uspokoić. Zdenerwowanie nie będzie pozytywnie wpływać na stan poszkodowanego.

Poszkodowany leki musi przyjąć sam

Osoba udzielająca pierwszej pomocy zgodnie z zasadami nie może podawać poszkodowanemu leków, może natomiast pomóc w przyjęciu środków przypisanych przez lekarza właśnie na taką ewentualność, jeśli poszkodowany ma je przy sobie. Taka pomoc ma polegać na wyciągnięciu leków z miejsca, gdzie ma je poszkodowany, na przykład z plecaka bądź torby i podaniu ich do ręki poszkodowanego. Musi on przyjąć lek samodzielnie, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jeśli poszkodowany nie ma sił przyjąć leku, osoba udzielająca pierwszej pomocy nie może sama mu ich podać. W przypadku gdy poszkodowany z bólem w klatce piersiowej straci przytomność należy postępować jak z poszkodowanym nie przytomnym.

Jeżeli poszkodowany oprócz utraty przytomności przestanie oddychać, należy niezwłocznie rozpocząć Podstawowe Podtrzymywanie Życia. Jeżeli to możliwe, należy poprosić kogoś o przyniesienie Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego.

***

Powyższy tekst przedstawia standardy udzielania pierwszej pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża, oparte na międzynarodowych wytycznych pierwszej pomocy Czerwonego Krzyża z 2011 roku oraz wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji z 2010 roku.

Trzeba jednak pamiętać, że jest to materiał poglądowy. W celu osiągnięcia umiejętności skutecznego udzielania pierwszej pomocy należy przejść praktyczny kurs, który pozwoli na zdobycie nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim praktycznych umiejętności na wysokim poziomie.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: