Zalana trasa S86, powalone drzewa, zniszczone dachy... Gwałtowne burze przeszły nad Polską

Po fali upałów czas na gwałtowne burze. Połamane drzewa, gałęzie, zniszczone ogrodzenia - to efekt nawałnic, które w sobotę przeszły nad całą Polską. Burze z opadami gradu i silnym wiatrem są zapowiadane również na dziś.

Masz zdjęcia burzy? Prześlij je na Alert24 lub wyślij MMS na numer 605 24 24 24

Po fali upałów przyszedł czas na załamanie pogody. Po intensywnych burzach, które przeszły nad Sosnowcem, zalany został zjazd z drogi S86 w kierunku DK94. Kierowcy po południu stali w gigantycznym korku, część z nich próbowała jednak sforsować rozlewisko. Trasa jest już przejezdna.

Po burzy woda zalała drogę ekspresową między Sosnowcem a Katowicami. Samochody stanęły w gigantycznym korkuPo burzy woda zalała drogę ekspresową między Sosnowcem a Katowicami. Samochody stanęły w gigantycznym korku DAWID CHALIMONIUK

- Gwałtowna burza przeszła nad Katowicami i okolicami miejscowości Kobiór - napisał na Alert24.pl pan Artur. - Jechałem pociągiem relacji Katowice - Żywiec, wyjazd z Katowic planowany był na 18.34. Do Bielska-Białej dojechałem o 21.05, z opóźnieniem, które sięgało ponad godziny. Inne pociągi były opóźnione jeszcze bardziej. Koło Kobióra, w środku lasu, na wcześniejszy pociąg relacji Katowice - Zwardoń spadło drzewo, które uszkodziło pantograf - pociąg blokował jeden tor w kierunku Bielska-Białej, ludzie byli z niego ewakuowani do pociągu, którym ja jechałem.

- Opóźnienia DUŻE notowały wszystkie pociągi na tej trasie - przez pewien okres nieczynny był też odcinek z Milówki do Węgierskiej Górki. Około 21.00 na dworzec Bielsko-Biała Główna wciąż nie dojechał pociąg Interregio "Giewont" z Zakopanego do Częstochowy, ma on prawie 3 godziny opóźnienia - pisze pan Artur.

Trąby powietrzne

Burzowe chmury przeszły też m.in. nad Mazowszem i w woj. kujawsko-pomorskim. W sieci pojawiło się nagranie, na którym internauta zarejestrował gwałtowne opady gradu w Brodnicy:

 

Na Mazowszu pracuje ponad sto zastępów straży pożarnej, które usuwają skutki nawałnic. Na Śląsku i w Wielkopolsce przeszły natomiast trąby powietrzne. Są zniszczenia, w tym zerwane dachy. A to nie koniec. W nocy wichury będą przechodzić nad całym krajem.

PrognozaPrognoza Fot. Pogodynka.pl - serwis pogodowy IMGW

W niedzielę będzie upalnie. Mieszkańcy całego kraju mogą się spodziewać burz.

PrognozaPrognoza Fot. Pogodynka.pl - serwis pogodowy IMGW

Jak podaje IMGW, na północy i zachodzie kraju będzie zachmurzenie duże z opadami deszczu i burzami. Na Pomorzu opady miejscami będą miały natężenie umiarkowane lub silne. Suma opadów lokalnie do 25 mm. W centrum, na południu i wschodzie zachmurzenie będzie umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego aż do wystąpienia burz. Lokalnie możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów w burzach do 30 mm. Temperatura maksymalna 22-27 st. w części północnej kraju, 28-31 st. w centrum, do 31-33 st. na południu. Nad morzem chłodniej - około 20 st. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. Podczas burz wiatr okresami silny, w porywach do 80 km/h.

Gdzie jeszcze będzie grzmieć? Sprawdź

Na stronie Burze.dzis.net można sprawdzić z dużą dokładnością, gdzie w Polsce występuje burza. Dzięki temu wiadomo, czy w danej chwili w określonej części kraju będzie ładna pogoda.

Ciekawą inicjatywą jest też Sieć Obserwatorów Burz . Ta organizacja pozarządowa na swojej stronie internetowej umieszcza prognozę dotyczącą burz na najbliższe 24 godziny.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: