Kopacz: Legalne wykorzystanie marihuany? Tylko do celów medycznych. Ale najpierw...

- Jeżeli takie preparaty [oparte na marihuanie medycznej - przyp. red.] pomagają jak każdy inny lek, a ich skład jest bezpieczny dla pacjenta, powinny po zarejestrowaniu trafić do obrotu - mówiła Ewa Kopacz. Premier zastrzegła jednak, że zanim to się stanie, leki muszą przejść szereg badań.

- Każdy lek dopuszczony do sprzedaży w Polsce - niezależnie od tego, czy jest na receptę, czy nie - musi przejść odpowiednią liczbę badań klinicznych. Dzisiaj wiele kontrowersji budzą zwłaszcza te preparaty, które są stosowane w neurologii u dzieci. Ja uważam, że jeśli te leki [oparte na marihuanie medycznej - przyp. red.] przejdą szereg badań, i one potwierdzą, że rzeczywiście pomagają lub znoszą objawy, to powinny tak jak każde inne preparaty trafić na rynek - oświadczyła na konferencji prasowej premier.

Szefowa rządu przypomniała też, że do obrotu dopuszczono już jeden preparat oparty na marihuanie - jest stosowany w leczeniu stwardnienia rozsianego. Kolejne leki mają trafiać na rynek "systematycznie po przeprowadzanych badaniach klinicznych".

Wcześniej marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska nie wykluczyła również, że posłowie mogą rozpocząć prace nad projektem ustawy dopuszczającej stosowanie leczniczej marihuany już podczas najbliższego posiedzenia Sejmu.

Legalizacji marihuany medycznej nie wyklucza PiS

Podobne stanowisko ws. marihuany medycznej zajmuje PiS. - Jeśli badania kliniczne wykażą skuteczność leczenia marihuaną, wówczas należałoby ją zalegalizować do celów leczniczych - oświadczył wczoraj szef sztabu ugrupowania senator Stanisław Karczewski.

- To jest kwestia ekspertów. Ja, jako lekarz, mogę wyrazić swoją opinię. Wiem, że jest marihuana w fazie badań klinicznych. Jaka jest efektywność takiego leczenia, to zobaczymy. To są schorzenia bardzo ciężkie, neurologiczne. Znam je, wiem, że jest duża nadzieja. Ja bym aż tak wielkiej nadziei w skuteczność takiego leczenia nie pokładał - tłumaczył na konferencji prasowej.

O uregulowanie kwestii marihuany zaapelował TK

Już w kwietniu Trybunał Konstytucyjny zasygnalizował, że Sejm powinien podjąć odpowiednie działania ustawodawcze i uregulować kwestię medycznego wykorzystania marihuany. TK zaznaczył wówczas, że w świetle badań naukowych marihuana może być wykorzystywana w celach medycznych, zwłaszcza dla łagodzenia negatywnych objawów chemioterapii stosowanej w chorobach nowotworowych.

Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który miałby dopuścić stosowanie leczniczej marihuany, jest obecnie opiniowany. Oznacza to m.in. sprawdzenie, czy nie narusza on przepisów Konstytucji lub czy nie jest sprzeczny z prawem UE.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: