Niedźwiedzie polarne wyginą? Tak, jeśli nie powstrzymamy globalnego ocieplenia [RAPORT]

Niedźwiedzie polarne mogą wyginąć, jeśli nie podejmiemy działań na rzecz powstrzymania globalnego ocieplenia - twierdzą naukowcy ze Służby Połowu i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych, którzy przygotowali raport dla amerykańskiego rządu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas"Najważniejszym krokiem dla ochrony niedźwiedzia polarnego jest zdecydowane działanie w celu powstrzymania ocieplenia Arktyki" - twierdzą autorzy 89-stronicowego raportu . "Krótkofalowe działania, które mają powstrzymać zmniejszanie lodu morskiego, nie przyczynią się do ocalenia niedźwiedzi polarnych" - ostrzegają naukowcy.

Niedźwiedzie polarne, mimo że przystosowały się do życia na lądzie, w morzu i w wodzie, swoje główne funkcje życiowe wykonują na lodzie morskim. Wykorzystują kry do m.in. odchowania młodych oraz do polowania na foki.

Walka z globalnym ociepleniem wymaga zaangażowania państw i organizacji

Obecnie populacja niedźwiedzi polarnych wynosi od 20 do 25 tys. osobników. Są samotnikami, żyją wokół bieguna północnego, na lodach Morza Arktycznego. Zasięg ich występowania ograniczony jest przez obszar występowania lodu (najdalej na południe występują w James Bay w Kanadzie). Jeśli ten obszar się zmniejszy, niedźwiedzie polarne będą musiały walczyć o przetrwanie.

Naukowcy w swoim raporcie zaproponowali plan ocalenia niedźwiedzi polarnych przed wyginięciem. Według autorów raportu plan wymaga współpracy państw, agencji rządowych, organizacji pozarządowych, naukowców oraz kłusowników. Należy nie tylko ograniczyć zabijanie niedźwiedzi polarnych przez lokalne społeczności, ale też podjąć zdecydowane działania, by odwrócić trend globalnego ocieplenia.

Niedźwiedzie polarne będą walczyć o pożywienie z grizli

Już pięć lat temu biolodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles ostrzegali, że jeśli nie uda się powstrzymać ocieplenia klimatu, to niedźwiedzie polarne będą stopniowo przenosić się z terenów Arktyki na południe, dokąd migrują także grizli. Na wspólnym terytorium niedźwiedzie polarne będą przegrywać w walce o pożywienie, bo będą miały problemy z przystosowaniem się do nowej, głównie wegetariańskiej diety.

Niedźwiedzie polarne mają za słabą konstrukcję czaszki i zbyt małe zęby, by móc przeżuwać rośliny, trawę czy korę drzew. Może to oznaczać, że gatunek niedźwiedzi polarnych szybko wyginie, pośrednio na skutek wywołanych przez człowieka zmian klimatu.

 

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: