Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasSenator Dorota Czudowska z PiS stwierdziła w Senacie, że ustawa o in vitro "otwiera piekielne wrota". Jak skomentowała tę wypowiedź? - Skutki (następstw ustawy - red.) mogą być nieobliczalne. I stąd, bardzo świadomie, użyłam takiego sformułowania - powiedziała nam senator Czudowska. Dodała, że nie poprze ustawy.
Z kolei senator Stanisław Hodorowicz (PO), który powiedział, że "w tej metodzie człowieka sprowadzamy do produktu, obnażamy go z człowieczeństwa", prostował, że nie chodziło mu o to, że ludzie urodzeni dzięki metodzie in vitro są "obnażani z człowieczeństwa". - Nie jest tak, że odnoszę się do nich z mniejszą empatią. Ci ludzie tym bardziej zasługują na naszą uwagę - stwierdził i dodał, że nie poprze ustawy w obecnej formie.
- To nie jest naturalne. To jest doświadczenie na naturze człowieka, czyli w pewnym sensie działanie przeciw biologii i naturze człowieka - powiedziała w Senacie senator Alicja Zając (PiS). - Na pewno nie jest to procedura naturalna - powiedziała w rozmowie z nami senator Zając. - Nie jest to zapłodnienie normalnie, tylko pozaustrojowe, które powinno być traktowane w sposób szczególny - wyjaśniła. Senator dodała, że nie poprze tego projektu i in vitro wymaga jej zdaniem ustawy "w innej formie". - Wtedy będziemy mogli dyskutować - dodała.
Pomimo sprzeciwu PiS oraz aż dziewięciu senatorów PO, Senat przegłosował ustawę o leczeniu niepłodności . Za głosowało 46 parlamentarzystów, a przeciw było 43. Troje pytanych przez nas senatorów, zgodnie z zapowiedzią, nie zagłosowało za przyjęciem ustawy.
Poniżej pełna lista senatorów, którzy głosowali przeciw przyjęciu ustawy o in vitro.
Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!