Kuszenie Ewy w raju, wrota piekieł i wymuszony onanizm, czyli... 9 "złotych" cytatów senatorów z debaty o in vitro

Jeśli nie oglądaliście wczorajszej 14-godzinnej debaty w Senacie nt. ustawy o leczeniu niepłodności (a dobrze wiemy, że nie oglądaliście), to prawdopodobnie ominęły was "złote" wypowiedzi senatorów o "wrotach piekieł", "wymuszonym onanizmie" czy porównanie in vitro do teorii Kopernika. Specjalnie dla was wybraliśmy dziewięć najciekawszych wypowiedzi.

Dyskusja na temat ustawy o leczeniu niepłodności - przyjętej przez Sejm pod koniec czerwca - rozpoczęła się w środę po godz. 11, a zakończyła przed godz. 1 w nocy. Odrzucenie ustawy rekomendowała senacka komisja zdrowia. Wielu senatorów, szczególnie z PiS, deklarowało, że nie poprze ustawy i ostro ją krytykowało.

W trakcie debaty padło wiele "złotych cytatów". Oto dziewięć, które dla was wybraliśmy.

Senator Dorota Czudowska(PiS) z Legnicy:

"Takiego uprzedmiotowienia mężczyzny nie ma nigdzie. Oni o tym nie mówią, bo się wstydzą. Zapewne państwo wiecie, że aby oddać w gabinecie lekarskim czy obok swoje męskie komórki rozrodcze, czyli nasienie, trzeba po prostu zastosować wymuszony onanizm. Bariera wstydu jest tak duża, że niektórym mężczyznom proponuje się oglądanie pornograficznych obrazów. Czy to jest miłość? Czy to jest poczęcie, o jakie nam chodzi? Czy w takich warunkach ma zostać poczęte życie? Czy w takich warunkach ma powstawać nowe życie, nowy człowiek?".

"Piękne określenie stanu błogosławionego, bezpiecznego rozwoju pod sercem matki, zastępujemy słowami 'dawstwo', 'przechowywanie', 'przetwarzanie', 'testowanie' czy 'dystrybucja'. Przecież my omawianą tu ustawą otwieramy piekielne wrota. Piekielne wrota możliwości nadużyć i komplikacji wszelakiej natury, których dzisiaj nie potrafimy jeszcze przewidzieć".

Senator Bogdan Pęk (PiS) z Krakowa: (komentarz do wypowiedzi senator Czudowskiej)

"Jest cywilizacja postępu. A niedługo będą minarety".

Senator Stanisław Hodorowicz (PO) z Nowego Sącza:

"Czy pan sobie wyobraża, że Kościół był taki głupi, że przez kilkaset lat nie uznawał, oficjalnie nie uznawał teorii heliocentrycznej? Nie. Kościół dokładnie wiedział. A o co chodziło? Chodziło o godność człowieka i chodziło o miejsce człowieka w systemie. Rewolucja kopernikańska człowieka przenosiła z punktu centralnego jako punktu, wokół którego się wszystko kręci, właśnie do układu heliocentrycznego, gdzie centrum stało się czymś innym. I Kościół, przyjmując takie stanowisko, bronił godności człowieka, mylił się co do faktu naukowego, ale nie mylił się co do godności".

"Istota problemu w moim odczuciu tkwi nie tylko w tym, co powiedziałem przed chwilą, ale przede wszystkim w tym, że w tej metodzie człowieka sprowadzamy do produktu (oklaski), obnażamy go z człowieczeństwa - dla jednych z boskości, dla drugich z cudu natury, atrybutu cudu natury. I to jest istotny problem. A człowiek jest wyjątkowy i jest cudem, dla innych jest także tworem boskim".

Senator Wiesław Dobkowski (PiS) z Piotrkowa Trybunalskiego:

"Panie senatorze, ja chciałbym zapytać o taką sprawę: czy zgodnie z tą ustawą jest możliwe, żeby nasienie osoby, która zmarła, na przykład przez sto lat było zamrożone, a po stu latach z tego nasienia powstał zarodek? Bo gdyby było to możliwe, to mogłoby dojść do takiej na przykład patologii, że prawnuk byłby bratem czy siostrą przodka".

Senator Zdzisław Pupa (PiS) z Rzeszowa:

Zdzisław Pupa (PiS) podczas debaty w SenacieZdzisław Pupa (PiS) podczas debaty w Senacie Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl;

"Szukamy zrozumienia, co legło u podstaw tego, aby ta ustawa mogła być w taki sposób i w takim tempie wprowadzana. Nie przychodzi mi na myśl nic innego, jak tylko obraz z raju: oto pierwsza kobieta jest kuszona, aby zerwać owoc z zakazanego drzewa - 'gdyż będziecie jak bogowie'. To nic innego jak pycha, która wskazuje, że jeżeli zmienimy istniejące prawa naturalne, jeżeli zburzymy porządek rzeczy, który został ustanowiony przez tysiące lat, przez ludzkość od jej początków, od zarania dziejów, to wtedy będziemy jak bogowie".

Senator Alicja Zając (PiS) z Krosna:

"Panie ministrze, panie doktorze, to jest natura człowieka, stworzonego na obraz i podobieństwo Boże, i my z naturą człowieka, zwierzęcia, bakterii czy grzybów nie eksperymentujmy. Nie chciałabym dożyć tych czasów".

"Czy pan nie zwraca uwagi na to, jak ta nazwa 'procedura in vitro'... po prostu już w samej nazwie jest eksperyment. To nie jest naturalne. To jest doświadczenie na naturze człowieka, czyli w pewnym sensie działanie przeciw biologii i naturze człowieka".

Komentarze? "Jestem przekonany, że ta izba powinna zostać zlikwidowana"

Jak debatę w Senacie komentowali niektórzy inni politycy? Joanna Senyszyn z SLD skomentowała na Twitterze, że "Panie, które robiły stenogram z debaty o in vitro w Senacie, powinny dostać dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia psychicznego".

"Po wczorajszej debacie o in vitro w Senacie jeszcze bardziej jestem przekonany, że ta izba powinna zostać zlikwidowana" - napisał z kolei Dariusz Joński, także poseł SLD.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: