Trzy partie w Sejmie w nowym sondażu TNS. PiS i ZP z większością bezwzględną

PiS i Zjednoczona Prawica z poparciem 38 proc. prowadzą w najnowszym sondażu TNS Polska dla "Wiadomości" TVP. W Sejmie dałoby to ugrupowaniu większość bezwzględną. Według badania w parlamencie znajdą się jeszcze dwie partie: PO i ugrupowanie Pawła Kukiza.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasW najnowszym sondażu TNS Polska dla "Wiadomości" TVP PiS i Zjednoczona Prawica zdobyły 38 proc. głosów, co oznacza wzrost o 6 pkt proc. Platforma Obywatelska ma poparcie na poziomie 27 proc. (wzrost o 3 pkt proc.), a ugrupowanie Pawła Kukiza 13 proc. (spadek o 7 pkt proc.).

Przy przeliczeniu poparcia na liczbę mandatów okazuje się, że PiS wraz ze Zjednoczoną Prawicą przy takim wyniku wyborów miałby większość bezwzględną, a więc nie potrzebowałby sejmowego koalicjanta. Partia wielokrotnie podkreślała, że większość bezwzględna jest warunkiem skutecznej pracy Sejmu.

Poza Sejmem znalazłyby się Zjednoczona Lewica (SLD, Twój Ruch, Zieloni; 3 proc.), KORWiN (3 proc.), PSL (2 proc.) i NowoczesnaPL (2 proc.). Ruch Narodowy oraz Polska Biało-Czerwoni Grzegorza Napieralskiego i Andrzeja Rozenka zebrały marginalne poparcie.

Badanie przeprowadzono w dniach 1-2 lipca na grupie 1000 dorosłych Polaków.

Więcej na stronach TVP Info >>>

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: