Zarabiają na YouTube? "Na razie prawie 25 tysięcy zainwestowaliśmy w sprzęt"

Kim są młodzi ludzie, którzy chcą zaistnieć na YouTube? Czemu to robią i czy zarabiają? Szymon Chałupka i Patrycja Antoniuk, para vlogerów, twierdzi, że najbardziej kręcą ich emocje widzów. - Pieniądze? Na razie ich nie ma, ale wierzymy, że w końcu przyjdą. Warto zawsze wierzyć w to, co się robi, tak na maksa - mówią.

Pokój nie jest ani mały, ani duży. Dwie ściany są seledynowe, trzecia kolorowa, a czwartej nie widać i to z bardzo prostego powodu. Właśnie na niej wisi kamera, przed którą Szymon Chałupka i Patrycja Antoniuk nagrywają na YouTube swoją wspólną serię "Dwie perspektywy". "Dobre to macie! :) Masz suba i czekam na kolejne filmy :)" - komentuje jeden z internautów. - Najbardziej jara mnie to, że ludzie potrafią cały dzień czekać, aż po południu wrzucimy nowy materiał. Oglądają, komentują. Oni są najważniejsi - mówi Szymon.

Patrycja myśli podobnie. - W YouTube najfajniejszy jest kontakt z innymi ludźmi. Robimy na Facebooku mapę naszych fanów, która została ciepło przyjęta, dodajemy kolejne miasta. Planujemy też wspólne spotkanie w Katowicach - opowiada.

"No i pyknęło!"

Patrycja ma 18 lat, skończyła właśnie drugą klasę II LO w Cieszynie. Szymon uczy się w technikum, jest o rok starszy. Prowadzi małą firmę BlackSunStudio - nagrywa teledyski, reklamy, robi sesje. Na YouTube był przed swoją dziewczyną. Trzy lata temu stworzył SWCvlog (od Szymon Wojciech Chałupka). Któregoś dnia chciał sprawdzić, jak to jest po drugiej stronie kamery. Stanął i nagrał pierwszy filmik. Pokazał znajomym. Podobało im się. - No i pyknęło - wspomina.

Tak powstała jego seria "Cięty SWC". Szymon, nie przebierając w słowach, zabawnie opowiada o zwykłych rzeczach. O pierwszej randce, wadach autobusów, zmianach w regulaminie Facebooka czy o tym, jak zarobić pierwszy hajs. Klnie i to sporo. - Często dostaję za to minusy. Ale ja taki po prostu jestem, nikogo nie udaję. Na co dzień też klnę. I mam dziary. Wcale nie dlatego, że chcę ładniej wyglądać na YouTube. Po prostu jestem sobą - wyjaśnia. Tym bardziej nie chce być dla młodych nauczycielem. - Ja nikomu nie mówię, co ma robić. Daję jakąś wskazówkę, zmuszam do myślenia, mówię "użyj mózgu". A każdy niech sobie robi, co chce - przekonuje.

 

Jesienią w zeszłym roku nagrali pierwszy wspólny materiał "Romantyzm". Szymon poprosił swoją świeżo upieczoną dziewczynę, by na próbę nagrali coś razem. Nie pokłócili się, więc czemu nie? Tak na SWCvlog powstała seria "Dwie perspektywy". Szymon i Patrycja zamierzają mówić w niej o relacjach damsko-męskich. - Będzie o związkach, o małżeństwie. Może zaprosimy też do nagrań innych youtuberów - zdradza Patrycja.

 

Para z internetu

Lubią, gdy mówi się o nich "para youtuberów". Zwłaszcza że w pewnym sensie poznali się w... internecie. - Próbowałam sił w agencji modelek, a Szymon szukał modelek do sesji. I tak trafił na moje zdjęcie. Spotkaliśmy się w parku, potem kawa i jakoś poszło. Ponieważ Szymon jest ignorantem, długo mnie ignorował - żartuje Patrycja.

Ignorował czy nie, całkiem sympatyczna z nich para. Chemię widać też w ich wspólnych materiałach. Ale bez przesady. Całują się poza kadrem, już po nagraniu. Nie epatują intymnością. Tego, co ich łączy, na YouTube nie zobaczycie. Co nie znaczy, że YouTube nie towarzyszy im na co dzień. Codziennie siadają i wymyślają tematy do "Dwóch perspektyw". Nagrywają, Szymon montuje, następnego dnia materiał już jest na vlogu. Czy chcą przebić Wardęgę albo AbstrachujeTV?

- To dobre pytanie. Właśnie dziś patrząc w lustro, zastanawiałem się, gdzie się widzę za jakiś czas. Moim celem jest trafić do grupy najlepszych youtuberów. Takich, którzy mają 250-350 tysięcy subskrypcji. Daję sobie na to czas tak do dwóch lat - mówi Szymon.

 

Sprzedał perkusję, zostawił pałeczki

Czy im się uda? Obecnie CWSvlog ma ponad 3,5 tys. subskrypcji, więc cel wydaje się nieco odległy. Ale Szymon i Patrycja są pełni zapału. I, jak twierdzą, ich główną motywacją nie są pieniądze. - Nagrywanie na YouTube nas jara, choć oczywiście z czasem fajnie byłoby zarabiać. Dlatego "wypuścili" koszulki promujące ich kanał. Można je kupić w internecie za 44 zł.

Szymon: - Kochamy to. Wszystko, co zarabiamy, wypieprzamy na sprzęt. Kupiliśmy dwie markowe lustrzanki, stabilizatory, kran kamerowy i inne rzeczy. Jak będziemy to robić na maksa, to nadejdzie dzień, w którym zaczniemy zarabiać.

Dotąd zainwestowali około 25 tys. zł. Szymon sprzedał też perkusję, na której grał od kilku lat. Zachował jedynie pałeczki. Czasem je wyjmuje i ogląda z sentymentem. - Perkusja była moją pasją, ale YouTube jest większą - przyznaje.

Właśnie wrócili z Gdańska i jadą do Białegostoku. Biorą udział w konkursie Hoop Coli "Można Inaczej". Poszukuje on nowych gwiazd YouTube. Wybierają ich takie osobowości YouTube jak: Gimper, Izak, Kocham gotować, Mandzio, Chwytak, Śmiechawa oraz Letni Chamski Podryw. Po warsztatach wytypowali już 12 najbardziej obiecujących kanałów, w tym SWCvlog. Trzy najlepsze dostaną kamery GoPro, którymi będą nagrywać vlogi na egzotycznym wyjeździe. Organizatorami konkursu są Agora SA i Hoop Polska Sp z o.o. Zwycięzcy będą znani we wrześniu, a przebieg konkursu można śledzić na Youtube.

Zobacz wideo
Więcej o: