W Tennessee zmieniają prawo, by pomóc zwierzętom w czasie upałów

Do tej pory w stanie Tennessee ratowanie psa z rozgrzanego auta mogło wiązać się z płaceniem za zbitą szybę. Teraz prawo stanęło po stronie zwierząt i osób, które chcą je ratować.

Polub i bądź na bieżąco! Jak podaje serwis WBBJ-TV , w stanie Tennessee od 1 lipca przepisy pozwalają na włamanie się w czasie upałów do zamkniętego samochodu, jeżeli celem jest ratowanie znajdującego się w środku zwierzaka. Wcześniej oczywiście trzeba spróbować skontaktować się z właścicielem samochodu, lub organami ścigania.

Przed 1 lipca przepisy nie chroniły wystarczająco osób, które w taki sposób pomagały zwierzętom. Za zbicie szyby właściciel samochodu mógł domagać się od sprawcy zapłaty. I nawet gdyby sąd uznał inaczej, wiązało się to ze stratą czasu na rozprawy, co skutecznie odstraszało potencjalnych ratowników.

Obrońcy praw zwierząt wierzą, że nowe prawo w Tennessee pomoże w walce z problemem zwierząt w czasie upałów. Warto pamiętać, że w Polsce, mimo braku takich przepisów, również możemy zbić szybę w aucie, jeśli ma to uratować zamkniętego w środku psa.

- W takich sytuacjach jak najbardziej, to jest typowy stan wyższej konieczności - kiedy trzeba ratować dobro wyższej wartości niż mienie. W tym wypadku - życie zwierzęcia. Zgodnie z przepisami prawa karnego osoba, która dokonuje takiego czynu, nie popełnia przestępstwa. Warto też od razu wezwać na miejsce policję -wyjaśnia prawnik. Czytaj więcej >>

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: