Barszcz Sosnowskiego - jest ofiara śmiertelna. W Siemianowicach zmarła 67-latka

W Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich zmarła 67-letnia mieszkanka Jeleniej Góry, która poparzyła się barszczem Sosnowskiego podczas prac ogrodowych - donosi TVP Info.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Dr Justyna Glik z Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich poinformowała w TVP Info , że kobieta poparzyła się na początku czerwca w rękę podczas koszenia trawy i wkrótce trafiła do siemianowickiego ośrodka.

- W szóstej dobie nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia, podjęto reanimację i przywrócono krążenie, jednak wskutek narastającej niewydolności oddechowej trzeba było pacjentkę przekazać na oddział intensywnej terapii - mówi dr Glik.

Niestety, w związku z tym, że kobieta była "obciążona licznymi schorzeniami", jak również z powodu zaawansowanego wieku jej stan się pogarszał. Kolejna konieczna reanimacja okazała się nieskuteczna. Pacjentka zmarła.

Czym jest barszcz Sosnowskiego?

Pochodząca z Kaukazu roślina do Polski została sprowadzona w latach 50. XX w. , a w latach 60. zaczęła być uprawiana na paszę dla zwierząt. Szybko okazało się jednak, że w naszym klimacie osiąga kilkumetrowe rozmiary i wydziela parzące soki. Szybko zaprzestano hodowli barszczu, jednak roślina zaczęła sama się rozrastać. Od tej pory się rozprzestrzenia. Nie dość, że jest bardzo inwazyjna, to jeszcze powoduje degradację środowiska.

Poważne poparzenia

Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny dla ludzi, bo jego sok zawiera furanokumaryny. Są to związki, które powodują oparzenia skóry I i II stopnia. Reakcje na jego działanie są różne: jedni czują pieczenie po kilku minutach, inni - nawet po tygodniu. Stan zapalny zaczyna ustępować zwykle po trzech dniach, ale ciemne zabarwienie skóry może się utrzymywać miesiącami.

Warto pamiętać, że oparzone miejsca są wrażliwe na promieniowanie ultrafioletowe nawet przez kilka lat. Odnotowano przypadki osób szczególnie wrażliwych na substancję wydzielaną przez barszcz Sosnowskiego, a poparzenia zagrażały nawet ich życiu.

Jak z nim walczyć?

Barszcz Sosnowskiego jest szczególnie niebezpieczny podczas upalnych dni. Wokół rośliny powstaje silne stężenie parzącej substancji, więc oparzenie może wywołać samo zbliżenie się do barszczu. W takiej sytuacji należy pamiętać o ochronie nie tylko skóry, ale także dróg oddechowych.

Barszcz Sosnowskiego jest bardzo trudny w zwalczaniu, bo jedna roślina wytwarza mnóstwo nasion, które mogą kiełkować nawet po kilku latach . Dlatego zaleca się obcinanie kwiatostanów, wykopywanie roślin, a także niszczenie ich za pomocą środków chemicznych takich jak Roundup.

Jeżeli dojdzie do kontaktu z rośliną, należy jak najszybciej umyć zaatakowane miejsce wodą z mydłem i przez dwa, trzy dni nie wystawiać go na słońce. W przypadku rozległych oparzeń lub reakcji alergicznej należy skontaktować się z lekarzem.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: