Norwescy naukowcy: Grzybki halucynogenne i LSD są tak bezpieczne jak jazda na rowerze

Stosowanie grzybków halucynogennych jest równie bezpieczne jak gra w piłkę albo jazda na rowerze - przekonuje para naukowców, dodając, że zakazywanie ich stosowania ?jest niezgodne z prawami człowieka?. Mogą bowiem być pomocne w leczeniu uzależnień i traum.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Mimo że substancje halucynogenne mogą wywołać tymczasową dezorientację i zamieszać w naszych emocjach, przypadki hospitalizacji i poważnych obrażeń są skrajnie rzadkie - zapewnia Teri Krebs, autorka listu otwartego do pisma " Lancet Psychiatry Journal ". Przekonuje ona, że zagrożenie, na jakie naraża się użytkownik takich substancji, jest porównywalne z innymi powszechnie wykonywanymi czynnościami - choćby z... jazdą na rowerze albo graniem w piłkę nożną .

Krebs i jej mąż Pal-Orjan Johansen to para naukowców, którzy prowadzą kampanię na rzecz legalizacji substancji takich jak grzybki halucynogenne czy MDMA. Publikowali swoje prace w Journal of Psychopharmacology. Pisali o skuteczności leczenia alkoholizmu za pomocą LSD oraz badali wpływ psychodelików na zdrowie psychiczne . Podkreślają oni, że znajdujące się w tych narkotykach substancje są stosowane w leczeniu stresu pourazowego oraz uzależnień, a także depresji, zaburzeń lękowych i parkinsona. Sam Johansen mówi o tym, że wyleczył się z alkoholizmu, stosując grzybki i MDMA.

- MDMA nie jest nielegalne, bo jest niebezpieczne. Ale może być niebezpieczne, bo jest nielegalne - powiedział.

Czytaj więcej: grzyby halucynogenne mogą pomóc w leczeniu stresu pourazowego i lęków

Leczenie i kultura

W ich odczuciu zakazywanie ich stosowania narusza podstawowe prawa człowieka - pisze europejskie wydanie "Newsweeka" . Co więcej, Krebs i Johansen sądzą, że niesprawiedliwe jest nie tylko zakazywanie stosowania tych substancji w leczeniu, ale również jako praktyki religijnej bądź elementu kultury. Głównym argumentem jest niska szkodliwość dla zdrowia i to, że substancje te nie są silnie uzależniające.

Małżeństwo chce założyć fundację, która będzie walczyć o zmianę postrzegania naturalnie występujących substancji halucynogennych, a kampania ich organizacji EmmaSofia uzyskała poparcie wielu naukowców. Podkreślają, że potrzebne są jednak dalsze badania nad leczniczym wpływem halucynogenów.

- Eksperci od narkotyków konsekwentnie oceniają LSD i grzybki halucynogenne jako dużo mniej szkodliwe dla zdrowia i dla społeczeństwa w porównaniu z alkoholem i innymi substancjami - podkreśla Krebs.

Tabela szkodliwości narkotyków pochodząca z brytyjskiego badania. MDMA (ecstasy), LSD i grzyby są wg niej najmniej szkodliwe. Źródło: "Drug harms in the UK: a multicriteria decision analysis" (David J Nutt, Leslie A King, Lawrence D Phillip).

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: