Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Mimo że substancje halucynogenne mogą wywołać tymczasową dezorientację i zamieszać w naszych emocjach, przypadki hospitalizacji i poważnych obrażeń są skrajnie rzadkie - zapewnia Teri Krebs, autorka listu otwartego do pisma " Lancet Psychiatry Journal ". Przekonuje ona, że zagrożenie, na jakie naraża się użytkownik takich substancji, jest porównywalne z innymi powszechnie wykonywanymi czynnościami - choćby z... jazdą na rowerze albo graniem w piłkę nożną .
Krebs i jej mąż Pal-Orjan Johansen to para naukowców, którzy prowadzą kampanię na rzecz legalizacji substancji takich jak grzybki halucynogenne czy MDMA. Publikowali swoje prace w Journal of Psychopharmacology. Pisali o skuteczności leczenia alkoholizmu za pomocą LSD oraz badali wpływ psychodelików na zdrowie psychiczne . Podkreślają oni, że znajdujące się w tych narkotykach substancje są stosowane w leczeniu stresu pourazowego oraz uzależnień, a także depresji, zaburzeń lękowych i parkinsona. Sam Johansen mówi o tym, że wyleczył się z alkoholizmu, stosując grzybki i MDMA.
- MDMA nie jest nielegalne, bo jest niebezpieczne. Ale może być niebezpieczne, bo jest nielegalne - powiedział.
Czytaj więcej: grzyby halucynogenne mogą pomóc w leczeniu stresu pourazowego i lęków
W ich odczuciu zakazywanie ich stosowania narusza podstawowe prawa człowieka - pisze europejskie wydanie "Newsweeka" . Co więcej, Krebs i Johansen sądzą, że niesprawiedliwe jest nie tylko zakazywanie stosowania tych substancji w leczeniu, ale również jako praktyki religijnej bądź elementu kultury. Głównym argumentem jest niska szkodliwość dla zdrowia i to, że substancje te nie są silnie uzależniające.
Małżeństwo chce założyć fundację, która będzie walczyć o zmianę postrzegania naturalnie występujących substancji halucynogennych, a kampania ich organizacji EmmaSofia uzyskała poparcie wielu naukowców. Podkreślają, że potrzebne są jednak dalsze badania nad leczniczym wpływem halucynogenów.
- Eksperci od narkotyków konsekwentnie oceniają LSD i grzybki halucynogenne jako dużo mniej szkodliwe dla zdrowia i dla społeczeństwa w porównaniu z alkoholem i innymi substancjami - podkreśla Krebs.
Tabela szkodliwości narkotyków pochodząca z brytyjskiego badania. MDMA (ecstasy), LSD i grzyby są wg niej najmniej szkodliwe. Źródło: "Drug harms in the UK: a multicriteria decision analysis" (David J Nutt, Leslie A King, Lawrence D Phillip).
Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!