Małżeństwa jednopłciowe legalne w całych USA. Sąd Najwyższy podjął historyczną decyzję

Amerykański Sąd Najwyższy uznał, że pary homoseksualne mogą zawierać małżeństwa w całym kraju. Przegłosowano orzeczenie zabraniające poszczególnym stanom uwzględniania w lokalnym prawie zakazu zawierania związków małżeńskich przez osoby tej samej płci.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPary homoseksualne do tej pory mogły zawierać małżeństwa już w 36 stanach oraz w Waszyngtonie. Większością pięciu do czterech głosów Sąd Najwyższy orzekł, że pozostałe 14 stanów, głównie na południu i w środkowo-zachodnich stanach, nie może już lokalnie zakazywać małżeństw osób tej samej płci.

Decyzja ta stanowi kulminację dwudziestoletnich działań prawnych mających na celu danie parom homoseksualnym równouprawnienia w kwestii zawierania małżeństw.

Prezydent USA Barack Obama wyraził na Twitterze radość z powodu orzeczenia sądu, stwierdzając, że jest to "wielki krok na naszej drodze do równości".

Kandydatka Demokratów na prezydenta Hillary Clinton opublikowała film, w którym bardzo mocno poparła równość małżeństw osób LGBT:

Zobacz wideo

Oficjalny profil Białego Domu na Facebooku zmienił swoje zdjęcie profilowe na obrazek w kolorach tęczy.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: