Autostrada A1 bezpłatna? Kopacz: Jeśli będą korki, w weekendy otworzymy bramki

- Na autostradzie A1 w razie korków lub nadmiernego natężenia ruchu będą w weekendy otwierane bramki - zapowiedziała premier Ewa Kopacz. Dodała też, że nowe przepisy będą skuteczniej ścigać objętych poselskim immunitetem piratów drogowych.

- Na A1 będą otwierane bramki w weekendy, w razie oceny, że jest korek lub nadmierne natężenie ruchu - powiedziała na konferencji premier Kopacz. Jak dodała, nowe uregulowania zaczynają działać już od tego piątku. Jeśli wystąpią czynniki uzasadniające otwarcie bramek - czyli w praktyce zawieszenie opłat za użytkowanie autostrady - to za darmo pojedziemy A1 w piątek od 16.00 do 22.30, a w sobotę i niedzielę od 7.00 do 22.30.

Ewa Kopacz zapowiedziała ponadto, że w razie wystąpienia utrudnień na odcinkach autostrad administrowanych przez podmioty prywatne rząd będzie negocjować z nimi, by otwierali bramki. Na pokrycie z budżetu wpływów do Krajowego Funduszu Drogowego, zmniejszonych przez czasowe zawieszenie opłat, rząd przeznaczył 50 mln zł.

"Posłowie będą płacić za wykroczenia drogowe"

Premier przy okazji stwierdziła, że bezpieczeństwo na polskich drogach "ulega poprawie", a od 2007 r. na polskich drogach jest o 43 proc. mniej ofiar. Zapowiedziała też, że jeszcze w tej kadencji posłowie, którzy są objęci immunitetem, będą odpowiadać i płacić za swoje wykroczenia drogowe. - Na drogach nie może być równych i równiejszych - podkreśliła Kopacz. Dodała też, że samorządy zostaną pozbawione możliwości użytkowania mobilnych fotoradarów.

"Trójpak drogowy" i przegląd oznakowania dróg

Kopacz powiedziała, że rząd przygotuje tzw. "trójpak drogowy, w skład którego mają wejść: program budowy dróg krajowych, likwidacja miejsc niebezpiecznych i program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej". Nowe uprawnienia dostanie też minister infrastruktury. Zmiany sprawią, że będzie mógł reagować na zagrożenia i utrudnienia na autostradach i decydować o czasowym zwolnieniu kierowców z opłat i podniesieniu szlabanów. Z kolei Paweł Olszewski, pełnomocnik rządu do spraw regulacji i harmonizacji obszaru bezpieczeństwa transportu i ruchu drogowego, zapowiedział przegląd oznakowania dróg.

W sierpniu 2014 r. ówczesny premier Donald Tusk zdecydował, by ze względu na korki zwolnić z opłat za A1 kierowców podróżujących tą autostradą w weekendy. Zapowiadał też "inne rozwiązanie", które miało być przedstawione do końca roku. - Na pewno będziemy potrzebowali na to trochę czasu, ale najprawdopodobniej przyszłoroczny szczyt wakacyjny przypadnie na inny, łaskawszy sposób poboru opłat: winiety lub opłaty elektroniczne - mówił wówczas szef rządu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: