Parlament Europejski zlikwiduje "wolność panoramy"? Fotograf będzie potrzebował zezwolenia na zdjęcie zabytku

Czy fotograf nie będzie mógł sprzedać zdjęcia, na którym widać znany zabytek albo rzeźbę? Do reformy unijnego prawa autorskiego dodano zapisek, który nakazuje uzyskanie zgody na komercyjne wykorzystanie zdjęć zawierających stojące w miejscach publicznych obiekty architektoniczne albo dzieła sztuki.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasParlament Europejski chce w ten sposób wycofać tzw. wolność panoramy, dającą fotografom i artystom swobodę odtwarzania obiektów architektonicznych albo dzieł sztuki stojących w miejscach publicznych, a następnie wykorzystywania zdjęć i obrazów w celach komercyjnych, mimo że obiekty te są objęte prawem autorskim. Wikipedia ostrzega, że komisja prawna PE wprowadziła poprawkę do propozycji reformy prawa autorskiego, która zakłada, że komercyjne wykorzystanie takich zdjęć będzie zawsze wymagało autoryzacji autorów fotografowanych prac bądź ich reprezentantów. Dotyczyłoby to takich charakterystycznych obiektów jak karuzela London Eye czy kopenhaska Mała Syrenka, a użytek komercyjny polegałby chociażby na wykorzystaniu zdjęć tych obiektów w książkach.

Tego rodzaju zakaz publikacji obrazów przedstawiających obiekty objęte prawem autorskim bez zgody właściciela tych praw obowiązuje już w Europie w kilku krajach i jest stosowany w przypadku niektórych charakterystycznych budynków. Najbardziej znane przykłady to ogromna rzeźba Atomium w Brukseli oraz nocne oświetlenie wieży Eiffla w Paryżu.

"Otwarta przestrzeń powinna należeć do wszystkich"

Parlament będzie głosować nad poprawionym tekstem na początku lipca. Jego przyjęcie oznaczałoby "koniec panującej w wielu krajach długotrwałej tradycji, według której panorama i otwarta przestrzeń powinny należeć do wszystkich", pisze Wikipedia w swoim serwisie The Signpost .

Dla Wikipedii ta kwestia jest szczególnie ważna, ponieważ internetowa encyklopedia polega całkowicie na zdjęciach darmowych, które można udostępnić z licencją na dowolne ich dalsze wykorzystanie. Wprowadzenie takiego prawa oznaczałoby konieczność usunięcia większości zdjęć zabytków, pomników i innych obiektów architektonicznych.

Żeby podkreślić wagę tej sprawy, Signpost opublikował zdjęcia miast, na których zamazano obiekty objęte prawem autorskim. Wikipedia zachęca do wysyłania do europosłów wiadomości z informacją o istocie głosowania i prośbą o zajęcie stanowiska przeciw proponowanym zmianom.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: