Prof. Zembala ministrem zdrowia, Adam Korol ministrem sportu, Andrzej Czerwiński w MSP. Znamy nowych ministrów

NOWI MINISTROWIE. Prof. Marian Zembala (b. współpracownik prof. Religi) ministrem zdrowia, mistrz olimpijski Adam Korol ministrem sportu, Andrzej Czerwiński ministrem skarbu. Ewa Kopacz podała nazwiska osób, które uzupełnią skład rządu po dymisjach związanych z aferą taśmową.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasEwa Kopacz przedstawiła osoby, które zastąpią w rządzie zdymisjonowanych ministrów i wiceministrów.

Nowym ministrem zdrowia zostanie znany kardiochirurg i transplantolog profesor Marian Zembala . - Wspólnie z profesorem Religą stworzył, a potem rozwinął w Zabrzu nowoczesną polską kardiochirurgię i transplantologię serca zarówno dorosłych, jak i dzieci - mówiła Kopacz na konferencji prasowej. Zembala jest kierownikiem Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii w Zabrzu oraz dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Na czele Ministerstwa Skarbu Państwa stanie Andrzej Czerwiński . - Samorządowiec, były prezydent Nowego Sącza, poseł - wymieniała Kopacz. - Pewnie państwo świetnie znacie go jako specjalistę w dziedzinie energetyki oraz gospodarki. Obecnie jest szefem komisji nadzwyczajnej ds. energetyki i surowców energetycznych - mówiła.

Zobacz wideo

Ministrem sportu zostanie z kolei Adam Korol . - Czterokrotny mistrz świata, mistrz olimpijski z Pekinu, związany ze sportem od 13. roku życia, od początku z jedną ukochaną dyscypliną, z wioślarstwem - wymieniała Kopacz. - Wykładowca akademicki, zapalony maratończyk - dodała.

Nowi wiceministrowie

Ewa Kopacz przedstawiła też nowych wiceministrów. Sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, koordynatorem służb specjalnych zostanie Marek Biernacki , były minister spraw wewnętrznych i administracji oraz były minister sprawiedliwości.

Posłanka Anna Ewa Nemś będzie sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki. - To działaczka samorządowa, przedsiębiorca i polityk - wymieniała Kopacz.

Sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska zostanie Dorota Niedziela . - Od początku kadencji aktywny członek komisji ds. ochrony środowiska, lekarka weterynarii - mówiła premier, przedstawiając nową wiceminister.

Najważniejsze zaufanie

- Każda z tych osób (...) wie, co znaczy służba obywatelom, wie, co znaczy ciężka praca i wie, co znaczy znajomość problemów zwykłych ludzi - powiedziała Kopacz, prezentując nazwiska nowych ministrów.

- Chcę, żebyście wiedzieli, że to, na czym najbardziej mi zależy, to wasze zaufanie. Dlatego dziś z tego miejsca składam deklarację, że ja i moi ministrowie dzień po dniu przez 24 godziny na dobę ciężką pracą będziemy o to wasze zaufanie zabiegali - podkreśliła na koniec konferencji Ewa Kopacz.

Nowi ministrowie zostaną zaprzysiężeni jutro o godz. 10.

W związku z aferą podsłuchową, w której nagrane zostały prywatne rozmowy czołowych polityków, do dymisji podali się ministrowie zdrowia Bartosz Arłukowicz, sportu Andrzej Biernat oraz skarbu Włodzimierz Karpiński, a także trzech wiceministrów i szef doradców premiera Jacek Rostowski.

Do dymisji podał się też marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Nazwisko kandydata koalicji na nowego marszałka poznamy jednak dopiero w przyszłym tygodniu. - Pani premier musi najpierw spotkać się z przedstawicielami Klubu Parlamentarnego Platformy i z przedstawicielami PSL - wyjaśniała wcześniej rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: