300polityka: Kopacz "zdegustowana", w rządzie "fachowcy bez parcia na szkło"

Premier Ewa Kopacz jest "zdegustowana zachowaniem polityków PO" i zamierza nominować na nowych członków rządu osoby spoza trzonu partii - informuje portal 300polityka.pl. W artykule pojawiają się też nazwiska prawdopodobnych nominowanych.

Ewa Kopacz zamierza na miejsce odwołanych członków rządu nominować "osoby o dużej wiarygodności osobistej, symbolizujące powagę", czytamy na portalu 300polityka.pl. Premier ma być "zdegustowana" tym, jak zachowują się niektórzy politycy Platformy i w związku z tym w nominacjach chce "sięgnąć poza klucz partyjny".

300polityka.pl informuje, że decyzje odnośnie tego, kto zostanie powołany, Kopacz konsultowała wyłącznie z wąskim gronem, wykluczając nawet kierownictwo partii. O zmianach personalnych w rządzie miała rozmawiać głównie z Tomaszem Siemoniakiem i Małgorzatą Kidawą-Błońską oraz Donaldem Tuskiem.

Taka sytuacja ma wynikać z tego, iż premier jest "zirytowana" tym, że informacje ze spotkań wyciekają do mediów, a niektórzy potencjalni kandydaci dbają raczej o własny interes niż dobro partii.

Kidawa-Błońska "prawie pewną" kandydatką na urząd marszałka

Resort zdrowia obejmie najpewniej jeden z profesorów medycyny: Marian Zembala lub Zbigniew Pawłowicz, podaje 300polityka.pl. Z kolei "pewniakiem do Ministerstwa Skarbu jest obecny wiceminister Wojciech Kowalczyk.

Z kolei rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska ma być "prawie pewną kandydatką" na urząd marszałka Sejmu.

Nazwiska nowych ministrów poznamy dziś po południu

Początkowo planowane na godz. 18 spotkanie Ewy Kopacz z prezydentem Bronisławem Komorowski zostało przesunięte na godz. 14. Rzecznik rządu zapewniła podczas spotkania z dziennikarzami, że dzisiaj poznamy nazwiska nowych ministrów .

Jeśli chodzi o nazwisko marszałka Sejmu, nie zostanie ono podane jeszcze dzisiaj. - Nazwisko marszałka Sejmu poznamy w przyszłym tygodniu, ponieważ pani premier musi najpierw spotkać się z przedstawicielami Klubu Parlamentarnego Platformy i z przedstawicielami PSL - wyjaśniła Kidawa-Błońska.

W związku z aferą podsłuchową, w której nagrane zostały prywatne rozmowy czołowych polityków, do dymisji podali się ministrowie zdrowia Bartosz Arłukowicz, sportu Andrzej Biernat oraz skarbu Włodzimierz Karpiński, a także trzech wiceministrów i szef doradców premiera Jacek Rostowski.

Do dymisji podał się też marszałek Sejmu Radosław Sikorski.

Dymisje w rządzie. Zalewski: Decyzja Kopacz słuszna, choć spóźniona

Więcej o: