Kukiz: W przyszłym tygodniu 16 nazwisk reprezentantów. Zdradza też twórców list: KoLiber, pracodawcy...

Na przyszły tydzień Paweł Kukiz zapowiedział start strony internetowej, na której znajdą się nazwiska 16 ?osób - reprezentantów naszej sprawy?, po jednej osobie na województwo. Na Facebooku już teraz zdradza, jakie środowiska tworzą listy wyborcze.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWpis Kukiza to odpowiedź na publikację "Newsweeka". Tygodnik podał, że z muzykiem współpracować będą m.in. związany z Samoobroną Zbigniew Stonoga i szef Browarów Regionalnych Marek Jakubiak, związany z Ruchem Narodowym.

Kukiz uważa, że tekst należy traktować jak "literaturę fantasy" i tłumaczy: "Co innego Komitety Referendalne, a co innego nasze przyszłe Listy Wyborcze".

Komitetom referendalnym udziela swojej twarzy i nazwiska i nie interesuje go, czy posługują się nimi "środowiska Samoobrony, kółka wędkarskie, pan Jagiełło, Stokłosa, prawica, lewica, centrum, czarni, zieloni, czerwoni czy różowi". Chodzi bowiem o zebranie możliwie najszerszej grupy zwolenników wprowadzenia JOW-ów, by przekroczyć próg frekwencyjny. Do uznania referendum za wiążące wymagana jest frekwencja powyżej 50 proc. obywateli.

"Absolutnie wszyscy mogą posługiwać się moim nazwiskiem, jeśli tylko uważają, że pomoże im to w zdobyciu większej liczby zwolenników referendum" - deklaruje muzyk.

Kukiz pełnomocnikiem wyborczym

Kukiz przedstawił natomiast, jakie środowiska będą tworzyć listy wyborcze. Wśród nich: Stowarzyszenie KoLiber, Ruch JOW-owski, pracodawcy, "którym bliskie są idee Centrum Adama Smitha", obrońcy "praw pracowniczych, a nie swoich własnych stołków" i "stowarzyszenia walczące o podmiotowość obywateli".

Muzyk nie podaje na razie, kiedy znane będą nazwiska kandydatów, natomiast na kolejny tydzień zapowiada powstanie strony internetowej, na której znajdzie się m.in. 16 osób reprezentujących ruch Kukiza w poszczególnych województwach.

Wspólną sprawą ma być etyka. "W związku z tym nie będzie miejsca na listach wyborczych dla tych, którzy ponad Polskę, dobro Wspólnoty przedkładają swój partykularny interes - chęć objęcia urzędu dla pieniędzy czy władzę dla władzy" - zapowiada.

Właśnie dlatego, by zminimalizować prawdopodobieństwo "wkręcenia się" na listy osób nieczytelnych, niejasnych, "szemranych", Kukiz wziął na siebie rolę pełnomocnika wyborczego.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: