Słupsk już pije wodę z kranu, a inne miasta? Sprawdź na mapie jakość wody

O piciu wody z kranu słyszymy coraz częściej - kolejne restauracje z całej Polski podają ?kranówkę? za darmo, a urzędy przestają zamawiać wodę butelkowaną i wlewają wodę z kranu do dzbanków. To tanie, ale też zdrowe rozwiązanie. Sprawdź na mapie, jakiej jakości woda jest w Twoim mieście.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasRobert Biedroń na początku roku zdecydował, że do słupskiego ratusza nie będzie już zamawiana woda butelkowana. To cięcie kosztów, ale wcale nie oznacza utraty dobrej, zdrowej wody. - Mogą państwo sprawdzić, w moim gabinecie stoi karafka. Piję naszą słupską kranówkę, jest wyśmienita - mówił prezydent Słupska w Radiu Gdańsk.

I słusznie. Woda w Słupsku, jak możemy zobaczyć w wynikach badań jakości, jest absolutnie bez zastrzeżeń - spełnia wszystkie normy, wartości wskaźników mieszczą się w normach, a zapach i barwa są akceptowalne.

Przykład z Biedronia wziął płocki ratusz. Od przyszłego roku prezydent Andrzej Nowakowski nie będzie już składał zamówienia na niemal 25 tys. butelek wody i 18 dystrybutorów, jak było do tej pory. W 2014 roku na samą wodę dla urzędników zapłacono prawie 33 tys. zł.

Jakich zasad należy przestrzegać, aby zadbać o czystą wodę?

- Jakość wody w kranie można sprawdzić, pobierając próbkę i przekazując ją do certyfikowanego laboratorium. Natomiast prostszymi zasadami, które sprawią, że woda jest dobrej jakości i nie traci swojej wartości jest regularny serwis i czyszczenie sieci - mówi Roman Bugaj, rzecznik warszawskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Zobacz wideo

Zobacz mapę jakości wody w miastach

Ale nie tylko w słupskich i płockich kranach płynie woda przydatna do spożycia. "Kranówkę" możemy pić we wszystkich miastach w Polsce! Nie tylko nie trzeba przegotowywać wody, ale wręcz nie powinno się tego robić. Wysoka temperatura wprawdzie zmiękcza wodę, ale jednocześnie zubaża skład mineralny. Kamień to zresztą nic innego jak minerały i nie jest on szkodliwy.

Każde duże i średnie miasto publikuje w sieci informacje o stanie wody. Można dowiedzieć się z nich, czy miejska woda spełnia wszystkie normy Światowej Organizacji Zdrowia. Normy te są bardziej restrykcyjne niż te, które obowiązują producentów wody butelkowanej.

Jaka jest jakość "kranówki" w stolicy?

- Wszystkie warszawskie dzielnice mają bardzo dobrej jakości wodę, uzdatnianą w trzech stacjach uzdatniania wody Wodociągów Warszawskich - Filtry, Praga oraz Wodociąg Północny, który uzdatnia wodę czerpaną z Jeziora Zegrzyńskiego - mówi rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: