Pierwszy sondaż po dymisjach w rządzie. PiS na prowadzeniu, rośnie poparcie dla Kukiza

W pierwszym sondażu po politycznym trzęsieniu ziemi w rządzie PiS zyskuje 5 punktów proc. i wygrałoby wybory z wynikiem 30 proc. - wynika z badania Millward Brown dla Faktów TVN. Na drugim miejscu znalazło się ugrupowanie Kukiza z poparciem 24 proc., trzecia jest PO (19 proc.).

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasGdyby wybory parlamentarne odbyły się dziś, wygrałoby je PiS z poparciem 30 proc. Oddanie głosu na ugrupowanie Pawła Kukiza deklaruje 24 proc. badanych, a na PO - 19 proc. Do Sejmu weszłyby jeszcze dwie partie: inicjatywa Ryszarda Petru NowoczesnaPL (7 proc.) i SLD (5 proc.).

sondazsondaz Fot. Infogr.am

Sondaż przeprowadzono 11 czerwca na reprezentatywnej próbie 1005 dorosłych osób. Badanie wykonano drogą telefoniczną wśród abonentów telefonów stacjonarnych i komórkowych.

W porównaniu z poprzednim badaniem dla Millward Brown dla Faktów TVN PiS zyskuje 5 punktów proc. (czerwiec 2015 - 25 proc.). Poparcie dla ugrupowania Pawła Kukiza wzrosło o 4 punkty proc., a dla PO - o 2 punkty proc. Z sondażu wynika, że w porównaniu z początkiem czerwca ubyło zwolenników NowoczesnaPL (spadek o 3 punkty proc.). Oddanie głosu na SLD deklaruje natomiast 2 proc. wyborców więcej. Osoby niezdecydowane stanowią 12 proc. ankietowanych.

Polityczne trzęsienie ziemi w rządzie

Wczoraj premier poinformowała, że z funkcji w rządzie zrezygnowali ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, sportu Andrzej Biernat, skarbu Włodzimierz Karpiński oraz wiceministrowie: skarbu Rafał Baniak, środowiska Stanisław Gawłowski, gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Z funkcji szefa doradców premiera ustąpił Jacek Rostowski, a ze stanowiska koordynatora służb specjalnych - Jacek Cichocki (pozostaje on jednak szefem KPRM). Decyzję o rezygnacji z funkcji marszałka Sejmu podjął również Radosław Sikorski.

Zmiany w rządzie i Sejmie nastąpiły po publikacji w internecie materiałów ze śledztwa z tzw. afery podsłuchowej. Afera ta dotyczy prywatnych rozmów ministrów i polityków PO, które zostały podsłuchane i nielegalnie nagrane w warszawskich restauracjach od lipca 2013 roku, a upublicznione latem 2014 roku w mediach. W jednym z portali społecznościowych, na profilach biznesmena Zbigniewa Stonogi i jego gazety, opublikowano zdjęcia kilkunastu tomów akt śledztwa w tej sprawie, prowadzonej przez Prokuraturę Okręgową Warszawa-Praga.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: