Kto zastąpi zdymisjonowanych ministrów? Trzaskowski, Neumann, Schetyna? Pierwsze spekulacje i przecieki

"Dymisje jak dymisje, ale zobaczymy, jakie będą nominacje? - napisał na Twitterze Robert Gwiazdowski, komentując niespodziewane ruchy kadrowe w rządzie Ewy Kopacz. Warto więc rzucić okiem na internetową "giełdę? nazwisk przyszłych ministrów.
Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas W środę rząd Ewy Kopacz opuścili Bartosz Arłukowicz, Andrzej Biernat i Włodzimierz Karpiński . Z funkcji marszałka Sejmu zrezygnował Radosław Sikorski. Do dymisji podali się także wiceministrowie: Tomasz Tomczykiewicz - sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Rafał Baniak - podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa i Stanisław Gawłowski - sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Choć jak zapowiedziała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska, nazwiska następców zdymisjonowanych ministrów i wiceministrów poznamy dopiero w przyszłym tygodniu, już pojawiły się pierwsze sugestie co do obsady konkretnych stanowisk.

1. Neumann za Arłukowicza?

Reporter Radia Zet Mariusz Gierszewski poinformował na Twitterze, że wiceminister zdrowia Sławomir Neumann został wezwany do kancelarii premiera, co może oznaczać, że Kopacz widzi go w roli następcy Bartosza Arłukowicza. Informacje te potwierdzili także nieoficjalnie dziennikarze "Polityki".

Sławomir Neumann to poseł PO VI i VII kadencji. Od 2012 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia.

2. Schetyna za Sikorskiego, Trzaskowski za Schetynę?

Na twitterowym koncie "Polityki" pojawiła się też sugestia, że nowym marszałkiem Sejmu zostać może Grzegorz Schetyna, a tekę szefa MSZ obejmie po nim Rafał Trzaskowski, obecnie sekretarz stanu ds. europejskich w tym resorcie. W przeszłości Trzaskowski był posłem do Parlamentu Europejskiego. Od 2013 do 2014 roku piastował urząd ministra administracji i cyfryzacji.

3. Chybicka, Radziszewska i Mucha?

Swoje ministerialne "typy" przedstawił także Konrad Piasecki: "Radziszewska na marszałka, Chybicka za Arłukowicza, Mucha za Biernata" - spekulował dziennikarz RMF FM i TVN24.

Przypomnijmy, że Joanna Mucha była w latach 2011-2013 ministrem sportu i turystyki, Elżbieta Radziszewska zaś to była pełnomocnik rządu do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn, a od 2014 roku wicemarszałkini Sejmu. Alicja Chybicka jest tymczasem doktorem habilitowanym nauk medycznych i senatorem.

Zobacz wideo

O tajnikach politycznych salonów przeczytasz w tych książkach >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: