Bloomberg: Ewa Kopacz ujawniła tajną wizytę premiera Kanady na okręcie wojennym biorącym udział w BALTOPS

- Premier [Harper] udaje się jutro do Gdańska, gdzie będzie wizytował kanadyjską fregatę uczestniczącą w ćwiczeniach wojskowych - powiedziała na wspólnej konferencji prasowej z szefem rządu Kanady premier Ewa Kopacz. Problem w tym, że nie powinna tego mówić. Wizyta miała być, ze względów bezpieczeństwa, tajna - pisze Bloomberg.

Kanadyjski rząd utrzymywał plany wizyty Stephena Harpera na fregacie HMCS "Fredericton" w tajemnicy - pisze "Bloomberg" . HMCS "Fredericton" bierze udział w ćwiczeniach BALTOPS na Bałtyku, a słowa polskiej premier sprawiły, że pod znakiem zapytania stanęło bezpieczeństwo wizyty szefa rządu na okręcie - pisze z kolei kanadyjski portal "Global News" .

"Kopacz nie ujawniła szczegółów kursu okrętu"

Kancelaria premiera Harpera nie informowała o wizycie na okręcie. Minister obrony Kanady Jason Kenney potwierdził później, że szef kanadyjskiego rządu rzeczywiście ma złożyć wizytę na pokładzie "Fredericton", na znak solidarności z kanadyjskim wojskiem i jego sojusznikami. Ale nie chciał podać szczegółów.

- Nie będę opisywał, co dokładnie będziemy robić przez najbliższe 24 godziny, poza tym, że premier rzeczywiście będzie wizytował jeden z okrętów uczestniczących we wspólnych ćwiczeniach NATO na Morzu Bałtyckim - oświadczył Kenney.

"Bloomberg" cytuje też rzecznika kanadyjskiej marynarki wojennej, który w oświadczeniu napisał, że premier Kopacz nie ujawniła szczegółów kursu okrętu, a przez to jej słowa "nie spowodowały żadnego zagrożenia dla marynarzy".

Premier Harper i Ewa Kopacz podpisali dziś list intencyjny w sprawie stworzenia Umowy o Współpracy Obronnej, która ma sformalizować więzy obronne między Polską a Kanadą.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: