O czym mówili kościelni hierarchowie w Boże Ciało? O in vitro, ideologii genderyzmu, referendum w Irlandii i Conchicie "Parówce" [CYTATY]

W całej Polsce wierni licznie gromadzili się na procesjach i nabożeństwach związanych z obchodami święta Bożego Ciała. Tradycyjnie nie obyło się bez kontrowersyjnych wypowiedzi duchownych: o gender, konwencji antyprzemocowej i in vitro.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasKard. Stanisław Dziwisz, Kraków

fot.AG

"Polska woła o ludzi sumienia w polityce i sprawach społecznych. Liczę, że pokładane w Andrzeju Dudzie nadzieje się spełnią i od sierpnia w Polsce będzie lepiej".

"Przygotowywana jest w polskim parlamencie niezwykle liberalna ustawa o metodzie in vitro. Stosując tę metodę, nie można zapominać, że łączy się ona także z selekcją, niszczeniem lub zamrażaniem na długi czas ludzkich zarodków. A więc jest to metoda niemoralna, nie do przyjęcia przez chrześcijan i przez ludzi szanujących fundamentalne prawo każdej ludzkiej istoty do życia".

"Została już ratyfikowana i podpisana konwencja o przemocy. Przemocy trzeba przeciwdziałać, ale nie przez przyjęcie założeń bazujących na fałszywej ideologii gender. Prowadzi to do zmian niszczących małżeństwo, rodzinę, wychowanie dzieci i tradycję. Szkoda, że głos biskupów polskich i katolików świeckich nie został wysłuchany w tej sprawie".

o uroczystościach czytaj więcej na krakowskich stronach "Gazety Wyborczej" >>

Kard. Kazimierz Nycz, Warszawa

fot.AG

"Patrzymy z niepokojem na rodziny także wtedy, kiedy się próbuje podważyć w Europie, w Polsce też czasem, tożsamość małżeństwa i rodziny. Ostatnie referendum w Irlandii w sprawie związków partnerskich tej samej płci [referendum dotyczyło legalizacji małżeństw jednopłciowych - red.], a zwłaszcza jego wynik w tak bardzo katolickim kraju jeszcze 30 lat temu, są poważnym ostrzeżeniem dla całej Europy".

"Dziękujemy Panu Bogu, że to wszystko się zakończyło [II wojna światowa, kardynał odniósł się do 70. rocznicy jej zakończenia - red.], ale dziękujemy Panu Bogu przede wszystkim za pokój, pamiętając o tym, a ostatnie dwa lata nam to przypomniały także w Europie, że pokój nie jest dany raz na zawsze. Pokój jest zawsze zadawany człowiekowi i kolejnym pokoleniom"

czytaj więcej o uroczystościach Bożego Ciała w Warszawie >>

Abp Stanisław Gądecki, Poznań

fot.AG

"Nawet jeśli nie uda się doprowadzić do zamknięcia w niedzielę marketów, to człowiek wolny i uformowany, przechodząc tego dnia obok nich, nie zrobi zakupów"

o uroczystościach czytaj więcej na poznańskich stronach "Gazety Wyborczej" >>

Abp Sławoj Leszek Głódź, Gdańsk

fot.AG

"Laicyzacja, wrogie chrześcijaństwu ideologie (...) oddziałują na kształt ustawodawstwa, na resortowe ciche zarządzenia i dyrektywy, na programy szkolne promujące treści dewiacyjne, których nie sposób zaaprobować ludziom wierzącym"

"To w rodzinę wymierzona jest przewrotna ideologia genderyzmu. I z ducha tej ideologii wyrosła już tzw. konwencja przemocowa, która ukazuje religię, rodzinę i tradycję jako źródło patologii, zła, przemocy i to się wmawia. To przeciw polskiej rodzinie wymierzone są przeciągające ulicami naszych miast agresywne, prowokacyjne, tzw. parady równości i ostatnio w Gdańsku, ku zgorszeniu, ku obrazie wartości, które wyznają katolicy, obywatele naszego kraju"

czytaj więcej o uroczystościach Bożego Ciała w Gdańsku >>

Bp Jan Piotrowski, Kielce

"Niech ziemia świętokrzyska będzie ziemią bogatą dobrymi obyczajami i piękną kulturą regionu, bez szabatu i czarownic. Bez gorszących propozycji kulturalnych i ośmieszania tego, co tworzy piękno tej ziemi" [w najbliższym czasie w Kielcach odbędzie się - finansowane ze środków publicznych - widowisko "Sabat Czarownic", w którym ma wziąć udział Conchita Wurst; Kościół odnosi się do tego przedsięwzięcia bardzo krytycznie - red.]

"Żyjemy w dziwnych czasach. Świat generuje głód nowinek i informacji, ale nie zaspokaja potrzeb codziennego chleba, pracy i sprawiedliwości. Świat generuje głód konsumpcji, a zaniedbuje naszą polską ziemię, która staje się ziemią niczyją i bezpłodną"

o uroczystościach czytaj więcej na kieleckich stronach "Gazety Wyborczej" >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: