Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasSpotkanie dotyczące realizacji zaleceń Komitetu CEDAW ws. eliminacji przemocy wobec kobiet odbyło się w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich wczoraj. W rozmowach wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, a także reprezentanci rządu, policji i prokuratury.
Dryjańska opisuje, że według informacji przekazanych przez przedstawicielkę Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej całodobowy telefon dla ofiar przemocy ruszy dopiero w 2017 roku. Taką decyzję miał podjąć resort finansów, tłumacząc to kosztami przedsięwzięcia. "Głosy z sali: nie dożyją!" - opisywała działaczka.
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy oba ministerstwa. Zarówno resort finansów, jak i przedstawiciele ministerstwa pracy przyznają, że zgodnie z harmonogramem prac zawartym w Krajowym Programie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie powstanie całodobowego i ogólnopolskiego numeru jest zaplanowane na 2017 rok. "Niemniej jednak należy wskazać fakt, że na terenie Polski funkcjonują infolinie świadczące pomoc osobom doznającym przemocy w rodzinie, zatem mają one możliwość uzyskania pomocy w tym zakresie" - zastrzega MPiPS.
Resort pracy dodaje, że w 2014 roku w Polsce działały cztery ogólnopolskie telefony zaufania, gdzie ofiary przemocy mogły uzyskać pomoc. "W całym kraju liczba lokalnych infolinii interwencyjnych lub informacyjnych wyniosła 461, z czego aż 111 było całodobowych" - podkreśla MPiPS. Bazę numerów można znaleźć m.in. na stronie ministerstwa.
MPiPS dodaje, że na utworzenie ogólnopolskiego, całodobowego telefon zaufania dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie zaplanowano w budżecie ministra zdrowia 340 000 zł rocznie. By doprowadzić do powstania infolinii, trzeba jednak wcześniej "skonsolidować działania Ministerstwa Zdrowia, które obecnie jest odpowiedzialne za prowadzenie telefonu, oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, które odpowiada za nowelizację prawa w zakresie numerów alarmowych".
Podczas tworzenia infolinii ma być też kładziony nacisk na to, aby osoby zatrudnione do udzielania pomocy miały "specjalistyczną wiedzę z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie i potrafiły udzielić pomocy oraz podjąć odpowiednie działania interwencyjne w sytuacji wystąpienia tzw. ostrej przemocy" - zaznacza resort pracy.
Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" 22 668-70-00
Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!