Skończyć z konkursami w TVP. "Minister skarbu powinien zrobić konsultacje i podjąć decyzję". A TVP na to...

- Czy ktoś słyszał o konkursach na prezesa prywatnej spółki giełdowej? - pytał w TOK FM były minister skarbu Jacek Socha. Według gościa "EKG" trzeba skończyć z organizacją konkursów. Burzę wywołał ostatni konkurs na władze TVP, krytykowany m.in. przez ludzi ze środowiska kultury. Podstawowym zarzutem jest przedkładanie politycznych wpływów nad interes publicznego nadawcy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Obywatele Kultury to ruch, który od lat walczy o zmiany w zarządzaniu i finansowaniu kultury. Dziś opublikował w mediach ogólnopolskich ogłoszenie list do premier Ewy Kopacz, domagając się odwołania "skompromitowanych" przedstawicieli ministerstw skarbu i kultury. Wcześniej protestował, kiedy w konkursie na władze TVP odpadli Agnieszka Odorowicz, Jacek Weksler i Robert Kozak.

A telewizja na to...

"W związku z ukazującymi się w ostatnim czasie publikacjami prasowymi formułującymi ocenę pracy Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej S.A. dotyczącej przeprowadzanego konkursu na członków Zarządu, Rada Nadzorcza pragnie przypomnieć, że jest wyłącznym organem powołanym do przeprowadzenia takiego konkursu, której niezależność jest gwarantowana ustawą" - czytamy w oświadczeniu rozesłanym do mediów.

"Dotyczy to także niezależności od instytucji państwa czy jakichkolwiek środowisk społecznych i politycznych. Ustawowe warunki niezależności zapewniają Radzie Nadzorczej pełną autonomię w podejmowaniu decyzji. Autonomia ta jest kształtowana w ramach kolegialności organu, a uchwały są podejmowane statutową większością głosów" - pisze Rada Nadzorcza TVP.

Na koniec zauważa i straszy: "Trzeba zaznaczyć, że niektóre środowiska chciałyby podważyć niezależność tego organu, a tym samym oddziaływać na rozstrzygnięcia prowadzonego konkursu, co daje podstawę do rozważenia możliwości podjęcia stosownych kroków prawnych".

"To zaczyna wyglądać na skandal" - Paradowska o konkursie w TVP>>>

Więcej o: