Duda o Lechu Kaczyńskim, frekwencji, pracy PKW. I apel do rządu: Nie dokonujcie zmian... [CAŁE PRZEMÓWIENIE]

- Proszę, aby w tym okresie przejściowym nie dokonywano przede wszystkim zmian ustrojowych - zwracał się Andrzej Duda do rządu podczas przemówienia po wręczeniu aktu wyboru na prezydenta. Duda dziękował też PKW za ?sprawny przebieg wyborów?.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasW Pałacu w Wilanowie prezydent elekt odebrał od PKW akt wyboru na prezydenta . Na miejscu byli politycy PiS, rodzina Dudy, inni kandydaci z wyborów prezydenckich, a także premier Ewa Kopacz i członkowie rządu.

Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński wręczył Dudzie dokument potwierdzający jego wybór na prezydenta. Po Hermelińskim krótkie przemówienie wygłosił prezydent elekt. Duda wspominał o Lechu Kaczyńskim, przy którym - jak powiedział - "dojrzewał do polityki". Zwrócił się też z prośbą do rządu o "zachowanie powagi" i "niedokonywanie istotnych zmian" przez najbliższe dwa miesiące.

Przemówienie Andrzeja Dudy:

- Dziękuję za zorganizowanie tej pięknej uroczystości wręczenia decyzji PKW, dziękuję także za te piękne słowa, które pan przewodniczący PKW przed chwilą powiedział. Dziękuję za to, że możemy się spotkać w tak wspaniałym miejscu. Będąc tutaj, budujemy autorytet Rzeczypospolitej, budujemy obraz godności urzędu prezydenta.

Myślę, że przyszła polityka i nasze działania jako tych, którzy z woli Polaków zajmują się polityką, powinny w tym kierunku zmierzać. Żeby budować etos polskich urzędów i etos polskiego państwa.

"Osoba wybrana na ten urząd musi bardzo dokładnie wczytać się w konstytucję"

Dziękuję także za słowa, w których pan przewodniczący wspomniał człowieka, przy którym dojrzewałem do polityki, wielkiego prezydenta Rzeczypospolitej, prof. Lecha Kaczyńskiego. Miałem wtedy poczucie, że służyłem prezydentowi, ale też, że służyłem państwu polskiemu.

Chcę także powiedzieć, że z wielką uwagą słuchałem tych wyroków Trybunału Konstytucyjnego, mając świadomość ich powagi i ważności dla rozwoju państwa polskiego, dla jego przyszłości. Pamiętam doskonale, niezwykle dla mnie interesującą - dla mnie jako prawnika, ale też jako państwowca - sprawę, w której TK rozstrzygał kwestię sporu kompetencyjnego. Pięknie mówił wtedy trybunał o zasadzie współdziałania władz. Te słowa, wypowiedziane przez państwa w Trybunale, zapadły mi głęboko w pamięć i będą stanowiły dla mnie drogowskaz w działaniu na tym zaszczytnym, ale też niezwykle odpowiedzialnym urzędzie.

Jeszcze raz dziękuję Polakom za wybór na prezydenta. Chcę powtórzyć to, co mówiłem podczas kampanii wyborczej: że osoba wybrana na ten urząd musi bardzo dokładnie wczytać się w konstytucję, w przepis, który głosi, że prezydent wybierany jest przez naród i ma służyć właśnie narodowi. Tak właśnie rozumiem prezydenturę, rozumiem, że moim zadaniem będzie służenie całemu narodowi, w miarę możliwości.

Duda: Proszę, żeby rząd zachował ustrojową powagę

Bardzo potrzebujemy teraz poczucia wspólnoty, odbudowy zaufania, zarówno tego wewnątrzspołecznego, ale także zaufania naszych rodaków do władzy - stwierdził zwycięzca wyborów prezydenckich.

- Frekwencja w ostatnich wyborach była nazywana według naszych standardów wysoką. Ale jeżeli spojrzymy na frekwencję krajów demokratycznych, to można się uśmiechnąć. Jeżeli frekwencja trochę ponad 50 proc. jest wysoką, to chyba nie jest najlepiej. Frekwencja w wyborach w naszym kraju we wszelkiego rodzaju jest niska i myślę, że to stanowi wielkie wyzwanie m.in. dla prezydenta.

Dziękuję także PKW za to, że te wybory przebiegły sprawnie. To ważne w kontekście tego, co działo się po ostatnich wyborach samorządowych. Dziękuję również wszystkim zaangażowanym w przeprowadzenie wyborów, w tym ruchom obywatelskim i mężom zaufania.

Na zakończenie tego wystąpienia chciałbym prosić w tym okresie przejściowym, kiedy jest nowo wybrany prezydent oraz prezydent urzędujący, aby zachowano taką powagę w pracach parlamentarnych i pracach rządu. Mówię tutaj przede wszystkim do pani premier, panów ministrów, przedstawicieli większości parlamentarnej.

Proszę, aby tym czasie nie dokonywano przede wszystkim zmian ustrojowych oraz takich, które mogłyby budzić w społeczeństwie niepotrzebne emocje i konflikty. Konfliktów powinniśmy bardzo unikać generalnie, nie tylko w tym okresie najbliższych dwóch miesięcy. Powinniśmy ich unikać także w przyszłości, po to właśnie, żeby budować wspólnotę, opierać ją na kapitale społecznym, który musi wynikać z jedności.

Raz jeszcze dziękuję za zorganizowanie uroczystości. Na koniec chciałbym powiedzieć, że moją misją jest służenie polskiemu społeczeństwu i Rzeczypospolitej Polskiej. Jestem co do tego przekonany.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: