Spotkanie szefa Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego Jacka Michałowskiego z szefową sztabu Andrzeja Dudy Beatą Szydło zaczęło się po 13 i trwało mniej niż godzinę. Michałowski kontaktował się z szefową sztabu Dudy z "prośbą o sformułowanie oczekiwań" prezydenta elekta w związku z jego funkcjonowaniem do czasu zaprzysiężenia, czyli do 6 sierpnia. Szydło przyjęła zaproszenie. Według jej relacji rozmowy były pozytywne.
- Atmosfera spokojna, bardzo dobra. To była wstępna rozmowa, w najbliższym czasie odbędą się kolejne, szczegółowe, w sprawie miejsca urzędowania prezydenta elekta przed zaprzysiężeniem. Jesteśmy w stałym kontakcie, dziś, jak sądzę, będzie gotowa uszczegółowiona propozycja. Prosiliśmy, by był to samodzielny budynek, aby można było w nim zorganizować biura - mówiła na spotkaniu z dziennikarzami Szydło.
Szefowa sztabu Dudy dodała, że ustalane było też, iż "jest konieczność kontynuacji pewnych inicjatyw czy działań odchodzącego prezydenta Komorowskiego".
Kolejną kwestią było to, gdzie Duda będzie mieszkał. - Rozmawiamy również na temat mieszkania dla pana prezydenta elekta i jego rodziny do czasu zaprzysiężenia, po którym będzie mógł zająć mieszkanie, które przysługuje prezydentowi Rzeczypospolitej - stwierdziła szefowa sztabu prezydenta elekta.
Szydło stwierdziła, że "do tej pory było tak, że przekazywano pałacyk MSZ na ulicy Foksal". Minister Michałowski zadeklarował, że sprawdzają różne możliwości i szczegóły będą na bieżąco przekazywane.
Szydło w środę po południu spotkała się z przedstawicielami Biura Ochrony Rządu. Później nie chciała mówić o szczegółach spotkania.
Wcześniej mówiła, że prezydent elekt ma ochronę zapewnianą przez PiS. - Jednak zrzekł się członkostwa w partii i w tej chwili sytuacja nieco się zmieniła - powiedziała Szydło.
Minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska wydała w poniedziałek niejawną decyzję, na mocy której prezydent elekt został objęty ochroną BOR. Szczegóły nie zostały podane.
Zgodnie z ustawą o BOR ochrona przysługuje najważniejszym osobom w państwie. Objęci są nią prezydent i jego najbliższa rodzina, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, wicepremierzy, szefowie MSZ i MSW oraz byli prezydenci RP (ale nie ich rodziny). Andrzej Duda zostanie objęty ochroną 6 sierpnia, w momencie zaprzysiężenia.
W wyjątkowych sytuacjach szef MSW może, ze względu "na dobro państwa", zdecydować o objęciu taką ochroną innych ministrów lub polityków.
Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!