Pierwsze spotkanie Beaty Szydło z szefem kancelarii prezydenta. "Wstępna, dobra rozmowa. Prosiliśmy o samodzielny budynek dla prezydenta elekta"

- To była wstępna, ale bardzo dobra rozmowa, w spokojnej atmosferze - tak Beata Szydło skomentowała spotkanie w Kancelarii Prezydenta ws. wygospodarowania miejsca do pracy dla Andrzeja Dudy. Prezydent elekt został już objęty ochroną BOR.

Spotkanie szefa Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego Jacka Michałowskiego z szefową sztabu Andrzeja Dudy Beatą Szydło zaczęło się po 13 i trwało mniej niż godzinę. Michałowski kontaktował się z szefową sztabu Dudy z "prośbą o sformułowanie oczekiwań" prezydenta elekta w związku z jego funkcjonowaniem do czasu zaprzysiężenia, czyli do 6 sierpnia. Szydło przyjęła zaproszenie. Według jej relacji rozmowy były pozytywne.

"Atmosfera spokojna, bardzo dobra"

- Atmosfera spokojna, bardzo dobra. To była wstępna rozmowa, w najbliższym czasie odbędą się kolejne, szczegółowe, w sprawie miejsca urzędowania prezydenta elekta przed zaprzysiężeniem. Jesteśmy w stałym kontakcie, dziś, jak sądzę, będzie gotowa uszczegółowiona propozycja. Prosiliśmy, by był to samodzielny budynek, aby można było w nim zorganizować biura - mówiła na spotkaniu z dziennikarzami Szydło.

Szefowa sztabu Dudy dodała, że ustalane było też, iż "jest konieczność kontynuacji pewnych inicjatyw czy działań odchodzącego prezydenta Komorowskiego".

"Dotąd był zawsze pałacyk MSZ na Foksal"

Kolejną kwestią było to, gdzie Duda będzie mieszkał. - Rozmawiamy również na temat mieszkania dla pana prezydenta elekta i jego rodziny do czasu zaprzysiężenia, po którym będzie mógł zająć mieszkanie, które przysługuje prezydentowi Rzeczypospolitej - stwierdziła szefowa sztabu prezydenta elekta.

Szydło stwierdziła, że "do tej pory było tak, że przekazywano pałacyk MSZ na ulicy Foksal". Minister Michałowski zadeklarował, że sprawdzają różne możliwości i szczegóły będą na bieżąco przekazywane.

"Ochronę prezydentowi elektowi zapewniał PiS. Sytuacja się zmieniła"

Szydło w środę po południu spotkała się z przedstawicielami Biura Ochrony Rządu. Później nie chciała mówić o szczegółach spotkania.

Wcześniej mówiła, że prezydent elekt ma ochronę zapewnianą przez PiS. - Jednak zrzekł się członkostwa w partii i w tej chwili sytuacja nieco się zmieniła - powiedziała Szydło.

Duda został objęty ochroną BOR

Minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska wydała w poniedziałek niejawną decyzję, na mocy której prezydent elekt został objęty ochroną BOR. Szczegóły nie zostały podane.

Zgodnie z ustawą o BOR ochrona przysługuje najważniejszym osobom w państwie. Objęci są nią prezydent i jego najbliższa rodzina, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, wicepremierzy, szefowie MSZ i MSW oraz byli prezydenci RP (ale nie ich rodziny). Andrzej Duda zostanie objęty ochroną 6 sierpnia, w momencie zaprzysiężenia.

W wyjątkowych sytuacjach szef MSW może, ze względu "na dobro państwa", zdecydować o objęciu taką ochroną innych ministrów lub polityków.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: