Sikorski o zaprzysiężeniu prezydenta elekta i sytuacji w PO:"Jako Platforma musimy zrobić rachunek sumienia"

Otwierając posiedzenie Sejmu, marszałek pogratulował Andrzejowi Dudzie. Powiedział, że przewiduje zaprzysiężenie nowego prezydenta przed Zgromadzeniem Narodowym na 6 sierpnia.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasGratulując Andrzejowi Dudzie zwycięstwa, marszałek Sejmu życzył prezydentowi elektowi udanej prezydentury i spełnienia obietnic wyborczych.

- Prezydent Bronisław Komorowski dobrze przysłużył się Polsce, ale werdykt wyborców jest rzeczą świętą - powiedział Radosław Sikorski. Dodał, że cieszy się, że nie ma tym razem oskarżeń o jakość wyborów. Zapowiedział, że będzie pilnował, żeby procedury przekazania władzy odbyły się sprawnie i z godnością, na jaką "stać naszą demokrację".

Marszałek Sejmu powiedział, że przewiduje zaprzysiężenie prezydenta elekta na prezydenta przed Zgromadzeniem Narodowym na 6 sierpnia.

Do tego czasu Andrzej Duda ma czas, żeby "uporządkować swoje sprawy" . Jak zapowiedział Jacek Sasin w Radio Zet , możemy spodziewać się, że Andrzej Duda spędzi ten czas intensywnie, przygotowując m.in. projekty ustaw.

Sikorski z dystansem o rozliczeniach w PO

Zapytany o pokampanijne rozliczenia w Platformie Obywatelskiej, która wydaje się odcinać od porażki Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich, odpowiedział, że kandydat Platformy zdobył 8 milionów głosów, a do zwycięstwa zabrakło 1,5 proc.

- Analiza przyczyn porażki to sprawa wewnętrzna każdej porażki - powiedział marszałek Sejmu. - Jako Platforma musimy zrobić rachunek sumienia, przeanalizować nasze błędy - przyznał. - Musimy zaoferować wyborcom lepszą ofertę na wybory parlamentarne. Musimy skupić się wokół przywództwa i na pewno wykonać skuteczniejszą kampanię, bo tu na pewno były niedociągnięcia - mówił Sikorski.

Będzie zwrot na lewo?

Czy PO myśli o tym, żeby dokonać "zwrotu na lewo" i próbować przejąć elektorat SLD i Twojego Ruchu? - Te sprawy powinny być dyskutowane wewnętrznie w partii - podkreślił Sikorski. Dodał jednak, że brał udział we wczorajszym spotkaniu zarządu partii i taki pomysł nie padł.

Marszałek Sejmu powiedział, że nie czas na dyskusję o przywództwie w Platformie Obywatelskiej, tylko na przywództwo właśnie, a o technicznych przyczynach porażki możemy czytać w gazetach. Podkreślił przy okazji, że bardzo pozytywnie ocenia kadencję ustępującego prezydenta, zarówno jeśli chodzi o współpracę z rządem, jak i pozycję Polski na arenie międzynarodowej. - Przypominam, że prezydent głównie wpływa, odpowiada za politykę zagraniczną i politykę obronną - mówił Sikorski. Powiedział, że prezydent miał przesłanki do tego, by sądzić, że wobec powszechnej akceptacji jego prezydentury będzie miał szansę ją kontynuować. - Okazało się to błędem, domniemaniem na wyrost - podsumował.

Sikorski nie chciał komentować poniedziałkowej wypowiedzi Marka Belki, że młodzi Polacy wybrali komedianta na prezydenta. Marszałek podkreślił jednak, że powinniśmy uszanować wybór Polaków i dać szansę nowemu prezydentowi na potwierdzenie zaufania, jakim obdarzyli go wyborcy.

Według Sikorskiego, wyzwaniem dla prezydenta Andrzeja Dudy będzie to, co "jest jądrem roli prezydenta", tzn. budowanie mocnej pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Marszałek Sejmu podkreślił, że pozycję taką budował m.in. urzędujący prezydent Bronisław Komorowski.

Dzięki decyzjom poprzedniego rządu i obecnego prezydenta, Andrzej Duda będzie np. gospodarzem szczytu NATO w Warszawie, będzie miał unikalną okazję do zabiegania o polskie interesy i do pokazania swojego przywództwa - dodał Sikorski.

Samodzielna prezydentura?

Sikorskiego zapytano, czy jego zdaniem Jarosław Kaczyński pozwoli Andrzejowi Dudzie na samodzielną prezydenturę. - Prezydent odpowiada przed historią i musi się wznieść poza środowisko, z którego się wywodzi - podkreślił, dodając, że relacje między macierzystym ugrupowaniem a prezydentem nie zawsze są łatwe. - Życzę Andrzejowi Dudzie, aby znalazł ten punkt, w którym reprezentuje nie tylko swoje środowisko polityczne - powiedział.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: