Jeden zaskakujący fakt na temat Andrzeja Dudy. To najmłodszy prezydent na świecie

Sprawdziliśmy wszystkie kraje świata - republiki, monarchie i dyktatury. Ze wszystkich tych, w których władzę sprawują prezydenci, Polska będzie miała najmłodszego prezydenta. Spośród głów państw wszystkich ustrojów znaleźliśmy tylko czworo młodszych od Andrzeja Dudy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasZ prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością 43-letni Andrzej Duda będzie najmłodszym urzędującym prezydentem nie tylko w Europie, ale na całym świecie.

Tak przynajmniej wynika z danych Wikipedii. W Europie prezydentami przed 50. rokiem życia są tylko: albański prezydent Bujar Nishani (49 l.) i prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarovic (47 l.). Jedynym prezydentem świata, którego daty urodzenia nie udało nam się poznać, jest Baldwin Lonsdale z Vanuatu. Jednak na zdjęciach widać, że jest on z pewnością starszy od Dudy.

Ale również w krajach, w których głową państwa nie jest prezydent - przywódca w tak młodym wieku, to rzadkość. Młodsze od Dudy głowy państwa to: Jigme Khesar Namgyel Wangchuck, 35-letni król Bhutanu; Muhammad Ali al-Husi, 36-letni przewodniczący Rady Rewolucyjnej w Jemenie; Tamim ibn Hamad Al Sani, 35-letni emir Kataru, oraz Kim Dzong Un, 32-letni przewodniczący Komisji Obrony Narodowej Korei Północnej.

Wyniki late poll

Andrzej Duda urodził się 16 maja 1972 roku w Krakowie. W II turze wyborów prezydenckich uzyskał 52,0 proc. głosów, pokonując popieranego przez PO urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego (48,0 proc.) - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News

Wybory prezydenckie 2015. Andrzej Duda wygrał drugą rundę

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: