Czym są i jak działają JOW-y? [BARTEK RYSUJE]

JOW-y, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze, są głównym postulatem Pawła Kukiza. Po jego świetnym wyniku w wyborach prezydenckich o JOW-ach zaczęli dyskutować dziennikarze, politycy i kandydaci w drugiej turze wyborów. Zobacz w naszej animacji, na czym polegają JOW-y - bierzemy pod uwagę system, który funkcjonuje w wyborach do Senatu RP.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasJOW-y obowiązują już w Polsce m.in. w wyborach do Senatu. Wprowadzenie takiej ordynacji w wyborach do Sejmu postuluje Paweł Kukiz, a referendum w tej sprawie zaproponował niedawno prezydent Bronisław Komorowski .

W JOW-ach przedstawicieli parlamentu wybierają m.in. mieszkańcy Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Szczególnie to drugie państwo jest przedstawiane jako sztandarowy przykład ordynacji wyborczej w wyborach parlamentarnych.

Jak wyniki wyborów prezydenckich przełożyłyby się na JOW-y?

Z przeprowadzonej przez nas symulacji wynika, że gdyby głosy kandydatów w pierwszej turze wyborów prezydenckich przełożyć na JOW-y w wyborach do Sejmu, to PO i PiS miałyby 459 na 460 mandatów.

Jeden mandat otrzymałby kandydat startujący z list Pawła Kukiza, czyli prawdopodobnie on sam. To, że JOW-y są niekorzystne dla małych partii, potwierdzają też niedawne wybory w Wielkiej Brytanii. Mimo kilkunastoprocentowego poparcia partia UKIP zdobyła tam tylko jeden mandat w Izbie Gmin.

Andrzej Duda czy Bronisław Komorowski? Sprawdź przed wyborami, do którego ci bliżej >>

Więcej o: