Krystyna Janda: Nie chcę zmian, nie chcę rewolucji. Tylko raz zakłócano moją swobodę, podczas dwuletniego panowania PiS-u

Aktorka Krystyna Janda na swoim blogu zamieściła wpis, w którym sugeruje, że nie chce zmian politycznych i oskarża Prawo i Sprawiedliwość o zakłócanie swobód artystycznych w Polsce. "Boję się, że gdyby wygrał PiS, awangarda może się pakować", pisze. "Nie chcę rewolucji", dodaje.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas "Nie chcę zmian, nie chcę rewolucji, chcę pracować spokojnie i wytrwale, ku chwale ojczyzny, na swoim odcinku", pisze na swoim blogu Krystyna Janda na kilka dni przed drugą turą wyborów prezydenckich. Tłumaczy, że chciałaby, aby na świecie i w sztuce panowała różnorodność i aby nikt nie miał do innych pretensji za odmienne zdanie, poglądy czy religię. "Niech wszystko rozwija się i kwitnie tak jak przez ostatnie 25 lat i niech nikt temu nie przeszkadza", pisze aktorka.

"Tylko raz zakłócano ten swobodny bieg wydarzeń i spraw, podczas dwuletniego panowania PiS-u. Nie chcę powrotu", podkreśla dalej, wyjaśniając, że w tym czasie wprawdzie stworzyła swoją fundację na rzecz kultury oraz swój teatr, ale zażądano od niej zwrotu pieniędzy rządowych, które miała otrzymać na produkcję jednego ze swoich przedstawień. "Raz chcieli mi zdjąć ze sceny sztukę "Darkroom" o przyjaźni geja z dziadkiem z Radia Maryja. Nie zdjęłam. Kazali mi więc oddać te kilka złotych, które mi niby do tej produkcji dodali. Zwróciłam", pisze.

"Boję się, że gdyby wygrał PiS, awangarda może się pakować, aktorzy zakrywać golizny, język ugrzeczniać, sprawy krystalizować w stronę prawą, jedyną słuszną. A na dzikość i wolność serca i umysłu trzeba by wziąć leki uspokajające i na przeczekanie. Nie chcę", podkreśla aktorka.

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 24 maja. Kandydatami są urzędujący prezydent Bronisław Komorowski oraz wystawiony przez Prawo i Sprawiedliwość Andrzej Duda .

Duda czy Komorowski? Sprawdź w naszym teście, do kogo ci politycznie bliżej

Dziś debata Komorowski-Duda. Śledź naszą relację i komentarze. Ściągnij aplikację Gazeta.pl LIVE!

Przeczytaj pełen refleksji i autoironii zbiór felietonów Krystyny Jandy "Moja droga B.">>

Więcej o: