Senat uchwalił propozycję referendum ws. m.in. JOW-ów

- Senat wyraził zgodę na zarządzenie przez prezydenta RP ogólnopolskiego referendum - powiedział tuż po głosowaniu marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. 57 senatorów obecnych w parlamencie głosowało za. Referendum odbędzie się we wrześniu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasŻaden z obecnych na sali senatorów nie głosował przeciwko referendum ani nie wstrzymał się od głosu. Tym samym Senat jednogłośnie wyraził zgodę na zorganizowanie we wrześniu referendum w sprawie m.in. wprowadzenia w wyborach do Sejmu jednomandatowych okręgów wyborczych.

Referendum, w którym Polacy wypowiedzą się także w sprawie finansowania partii i systemu podatkowego, odbędzie się 6 września. Projekt referendum złożył w Senacie w zeszłym tygodniu prezydent Bronisław Komorowski.

Jak głosowały kluby? Za jeden senator z PiS

Za projektem referendum głosowało 52 senatorów PO, dwóch z PSL, dwóch senatorów niezależnych, a także jeden parlamentarzysta z PiS - senator Mieczysław Gil.

31 z 32 senatorów PiS nie było obecnych podczas głosowania. W Senacie nie było także m.in. 9 parlamentarzystów Platformy.

Wczoraj burzliwa debata, głosowanie dziś o godz. 9

Senat wyraża zgodę na zarządzenie przez prezydenta referendum bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Wczorajsza, blisko 10-godzinna debata w sprawie referendum miała burzliwy przebieg. Senatorowie PiS przekonywali o niekonstytucyjności tego referendum, złożyli wniosek o niewyrażenie przez Senat na nie zgody.

Senatorowie PiS i PO zarzucali sobie wzajemnie wykorzystywanie debaty ws. referendum do prowadzenia kampanii wyborczej. Posiedzenie przerywały spory senatorów dotyczące wniosków formalnych, kilkakrotnie ogłaszano przerwy.

W referendum Polacy mają odpowiedzieć na trzy pytania: czy są "za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu RP"; czy są "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa" i czy są "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika".

Zobacz wideo

Najnowsze sondaże, debaty, wieczór wyborczy na żywo. Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kampanii wyborczej. Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: