48-letni szef czeczeńskiej policji ożenił się z 17-latką. Na weselu tańczył czeczeński przywódca Kadyrow

17-letnia Luiza Gojłabijewa została prawdopodobnie - zgodnie z islamskim zwyczajem, ale wbrew rosyjskiemu prawu - drugą żoną naczelnika lokalnej policji Nażuda Guczigowa. Na ślubie, do którego nastolatka miała zostać zmuszona, pojawił się Ramzan Kadyrow, przywódca Republiki Czeczeńskiej i bliski sojusznik Władimira Putina.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPomimo wcześniejszego oburzenia części rosyjskich mediów i opinii publicznej, ślub odbył się w ostatni weekend. Nastoletnia panna młoda miała być blada z przerażenia, kiedy pod przymusem zgadzała się wyjść za mąż za blisko 50-letniego, wzbudzającego strach szefa policji.

Kadyrow, lider Republiki Czeczeńskiej, miał tańczyć podczas wesela taniec ludowy, a wcześniej jego bliski współpracownik prowadził 17-latkę do ślubu. Kadyrow cieszy się poparciem Putina i to dzięki niemu rządzi obecnie Czeczenią.

Rzecznik praw dziecka nie znalazł nieprawidłowości

Po kontrowersjach wywołanych ślubem, Kadyrow wsparł szefa policji i stwierdził, że nastolatka i jej rodzina dobrowolnie zgodzili się na małżeństwo. Panna młoda powiedziała prorządowym mediom, że nie była zastraszana.

Sprawie przyjrzał się rosyjski rzecznik praw dziecka, który stwierdził później, że "nie dostrzegł nieprawidłowości".

Kadyrow w konflikcie z władzami federalnymi

Ślub, który ze względu na to, że Guczigow jest już prawdopodobnie żonaty, łamie rosyjskie prawo, to kolejny etap konfliktu Kadyrowa z rosyjskimi władzami federalnymi.

Przywódca Czeczenii wciąż cieszy się poparciem Putina, który traktuje Kadyrowa jako gwaranta pokoju w zniszczonej konfliktami republice. Jednak Kadyrow wdał się w spór z władzami federalnymi m.in. po tym, jak bronił Czeczenów podejrzanych o zabójstwo Borysa Niemcowa.

Dobre relacje z Putinem pozwalają liderowi Czeczenii na omijanie zwierzchnictwa władz federalnych. W zamian za poparcie prezydenta Rosji Kadyrow ma m.in. zapewniać, że czeczeńscy bojownicy wspierają rebeliantów na Ukaranie.

Najnowsze sondaże, debaty, wieczór wyborczy na żywo. Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kampanii wyborczej. Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: