Sprawdzamy kwestionariusz Dudy dla MamPrawoWiedziec.pl. Jak kandydat PiS odpowiadał na pytania o rolnictwo i górnictwo?

Bronisław Komorowski podczas debaty zaskoczył kandydata PiS - przywołał jego własne odpowiedzi na pytania zadane mu w 2014 r. przez serwis MamPrawoWiedziec.pl. Andrzej Duda błyskawicznie wyparł się przypisywanych mu opinii. Sprawdziliśmy, kto miał rację. I nie ma wątpliwości: prezydent pokazał autentyczne odpowiedzi Dudy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Moment, w którym Bronisław Komorowski wręczył Andrzejowi Dudzie kartkę z wydrukiem jego odpowiedzi na kwestionariusz wyborczy MamPrawoWiedziec.pl z 2014 r., to jeden z częściej omawianych fragmentów niedzielnej debaty. Zdaniem wielu komentatorów Komorowski bardzo celnie uderzył w ten sposób w swojego kontrkandydata, pokazując, że ten jeszcze rok temu prezentował poglądy sprzeczne z interesami polskiego rolnictwa i polskiego górnictwa.

Z drugiej strony sam Duda wypierał się słów, które przypisywał mu prezydent. Postanowiliśmy sprawdzić, jak było naprawdę. Sięgnęliśmy więc do źródła, czyli kwestionariuszy MamPrawoWiedziec.pl. Co z nich wynika?

Ankieta Dudy wśród 263 kwestionariuszy kandydatów do europarlamentu

fot. MamPrawoWiedziec.pl

- To, co przeczytał Komorowski podczas debaty, to są dwa cytaty z naszych pytań zamkniętych. I rzeczywiście - dokładnie takich odpowiedzi udzielił Andrzej Duda. Po pierwsze, wybrał odpowiedź mówiącą, że rolnictwo jest jak inne gałęzie gospodarki i trzeba odchodzić stopniowo od wspólnej polityki rolnej. Po drugie, rzeczywiście powiedział, że Unia Europejska powinna ustalić bardziej restrykcyjne limity emisji gazów cieplarnianych i pyłów - tłumaczy Anna Ścisłowska z MamPrawoWiedziec.pl.

fot. MamPrawoWiedziec.pl

Jej słowa znajdują potwierdzenie w ankietach, które są dostępne w serwisie - każdy może na własne oczy zobaczyć, jakich odpowiedzi udzielił Duda w kwietniu 2014 r., gdy MamPrawoWiedziec.pl realizowało swoją ankietę wśród kandydatów na europarlamentarzystów.

- Zaproszenia do wypełnienia kwestionariusza wysłaliśmy do wszystkich kandydatów, których adresy mailowe udało się nam ustalić. Uzyskaliśmy 263 odpowiedzi. 24 osoby spośród tych, które nam odpisały, dostały się do Parlamentu Europejskiego - mówi Ścisłowska.

Niespójne odpowiedzi Dudy

Nie wszystkich zadowala jednak samo potwierdzenie faktu, że Duda naprawdę powiedział to, co cytował w czasie debaty Komorowski. W sieci pojawiły się głosy, że wypowiedzi te były "wyrwane z kontekstu", bo w przypadku tych samych zagadnień (górnictwa i rolnictwa) w innych miejscach ankiety MamPrawoWiedziec.pl Duda wypowiadał się zupełnie inaczej.

Ścisłowska po części zgadza się z takimi głosami. - Jeśli przeczytamy cały kwestionariusz, zauważymy, że mimo iż w cytowanym przez prezydenta pytaniu Duda wskazał, że trzeba odchodzić od wspólnej polityki rolnej, to w innym pytaniu nie zgodził się np. ze stwierdzeniem, że należy stopniowo zmniejszać czy likwidować dopłaty dla rolników - zauważa ekspertka. - Jeśli ktoś chce wejść w te szczegóły i przeanalizować całość, zauważy z pewnością pewną niespójność odpowiedzi Dudy - dodaje.

Jej zdaniem podobne wątpliwości można mieć, jeśli przejrzy się dokładnie wszystkie odpowiedzi Dudy na pytania z działu energetyki. - Z jednej strony mamy zgodę na bardziej restrykcyjne limity emisji gazów cieplarnianych, z drugiej Duda odpowiada np., że w ramach zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Unia Europejska powinna lepiej wykorzystywać zasoby energetyczne, które posiada, czyli głównie węgiel - mówi Ścisłowska.

Każdy kandydat sam wypełniał swoją ankietę

Skąd mogą pochodzić niespójności w odpowiedziach Andrzeja Dudy? Ekspertka MamPrawoWiedziec.pl odrzuca oskarżenia o to, że mogą być one wynikiem błędu ankietera. Dlaczego? Bo żadnego ankietera nie było. - To była ankieta elektroniczna. System działa tak, że kandydaci dostają od nas e-mail z indywidualnym linkiem i kodem, który trafia tylko do kandydata, i wypełniają ankietę przez internet. Sami zaznaczają odpowiedzi. My w nie w żaden sposób nie ingerujemy - zaznacza Ścisłowska.

A może Duda mógł się po prostu pomylić? - Nie wiemy tego. Nie mamy wpływu na to, czy kandydat wypełnia kwestionariusz osobiście, czy zleca to np. swojemu asystentowi. Bardzo trudno spekulować nam na temat tego, skąd mogły się wziąć takie, a nie inne odpowiedzi - mówi Ścisłowska, dodając jednak, że już po publikacji kwestionariuszy każdy z kandydatów miał 24 godziny na poprawienie swoich odpowiedzi.

"Co poeta miał na myśli"?

Jak więc oceniać niedzielną zagrywkę Komorowskiego? Nie ma wątpliwości, że odpowiedzi Dudy nie zostały przez prezydenta wymyślone - naprawdę widnieją w zamieszczonej na stronie ankiecie. Niemniej można się zastanawiać, czy te pojedyncze opinie w pełni oddają poglądy Dudy na górnictwo i rolnictwo - i tu już trudno o pewność. Pytanie tylko, czy walczący z Dudą Komorowski ma obowiązek zajmować się tak drobiazgową analizą poglądów kandydata PiS. Zacytował te słowa, które było mu wygodnie zacytować - dla jednych będzie to pewnie nieczysty chwyt, dla innych to coś, co mieści się w kampanijnych regułach gry.

- My, jako wyborcy i prowadzący serwis, nie możemy się domyślać, co poeta miał na myśli. Możemy opierać się tylko na tych odpowiedziach, które uzyskaliśmy. I te odpowiedzi, które wczoraj zostały zacytowane przez Komorowskiego, rzeczywiście zostały przez Dudę udzielone - ocenia Ścisłowska.

Pod tym adresem można zobaczyć wszystkie odpowiedzi Andrzeja Dudy na pytanie zadane mu w kwietniu 2014 r. przez MamPrawoWiedziec.pl.

Zobacz wideo
Więcej o: