"Jeśli wygra Duda, PiS wyraźnie wygra jesienne wybory. To skończy się dekompozycją obozu władzy"

"Jeśli Duda wygra, może nastąpić przełom w nastawieniu do PiS wyborców środka, co pozwoli tej partii wyraźnie wygrać jesienne wybory" - mówi "Rzeczpospolitej" Tomasz Żukowski, socjolog z UW.

Tomasz Żukowski, wiązany z PiS socjolog z UW, zapewnia w "Plus Minus", dodatku do "Rzeczpospolitej", że nie postawił jeszcze krzyżyka na Bronisławie Komorowskim. "Dzisiaj żadnego scenariusza nie można wykluczyć. Ale Komorowski jest w bardzo trudnej sytuacji" - mówi.

"Jeśli Duda wygra..."

Socjolog wskazuje też na konsekwencje rezultatów drugiej tury wyborów. "Przegrana Komorowskiego to rosnące prawdopodobieństwo wyraźnej porażki Platformy w wyborach parlamentarnych" - wskazuje. I dodaje, że skutkować to będzie "dekompozycją" obozu władzy i tarciami w samej PO.

"Jeśli Duda wygra, może nastąpić przełom w nastawieniu do PiS wyborców środka, co pozwoli tej partii wyraźnie wygrać jesienne wybory" - zaznacza Żukowski. Podkreśla, że nie należy wykluczyć nawet samodzielnych rządów PiS. A co z tezą o braku koalicyjności Jarosława Kaczyńskiego? "Może zamienić się w gruzy" - ostrzega Żukowski, zwracając uwagę na postawę PSL w tych wyborach.

Cały wywiad w "Plus Minus", dodatku do "Rzeczpospolitej" >>>

Zobacz wideo
Więcej o: