Minister obrony Korei Północnej nie został rozstrzelany? "Musimy zweryfikować tę informację"

Południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na agencję wywiadu, podała kilka dni temu, że minister Hyon Yong-chol został oskarżony o zdradę, nielojalność oraz brak szacunku dla przywódcy kraju i rozstrzelany 30 kwietnia z broni przeciwlotniczej. Miała to być kara za przysypianie podczas uroczystości wojskowych z udziałem Kim Dzong Una. Pojawiają się jednak głosy, że Hyon był widziany już po rzekomej egzekucji.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasSwoje wątpliwości przedstawił południowokoreański polityk Shin Kyoung-min, który uważa, że Hyon był widziany w Pjongjangu dzień lub dwa po rzekomej egzekucji. "Był też widziany w telewizji. Jeśli w Korei Północnej dokonano by egzekucji tak ważnej osoby, na pewno zostałaby usunięty ze wszystkich programów - to w ich stylu" - powiedział.

Po tym oświadczeniu agencja wywiadu poinformowała, że Hyon mógł zostać został zdegradowany, ale niekoniecznie zamordowany. "Mamy informacje, że został rozstrzelany, ale musimy to jeszcze zweryfikować" - powiedział przedstawiciel wywiadu.

Wiadomo jednak, że reżim Kim Dzong Una stosunkowo często wykonuje egzekucje w ramach kary za polityczne nieposłuszeństwo. Pod koniec kwietnia władze Korei Południowej poinformowały, że w pierwszych czterech miesiącach tego roku Kim Dzong Un nakazał stracenie 15 wysokich rangą osobistości za podważanie jego autorytetu. Jednym ze straconych był wiceminister leśnictwa, który miał zastrzeżenia do polityki państwa.

Najsłynniejsza egzekucja w KRLD

W 2013 roku Kim nakazał egzekucję Dzang Song Thaeka - swego wuja, uważanego przez pewien czas za osobistość nr 2 w Pjongjangu - zarzucając mu m.in. korupcję i przestępstwa gospodarcze.

Japoński dziennik "Sankei Shimbun" pisał w połowie zeszłego roku, że po straceniu Dzang Song Thaeka, którego oskarżono też o zamach stanu, aresztowano ok. 200 wysokich rangą urzędników i ok. 1000 członków ich rodzin pod zarzutem współudziału w spisku. Według gazety zostali straceni bądź zesłani do obozów koncentracyjnych.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: