W Irlandii udaremniono zamach na księcia Karola

Irlandzka policja zatrzymała w nocy ze środy na czwartek sześciu mężczyzn powiązanych z IRA, którzy planowali zamach na księcia Walii. Niedaleko miejsca, w którym będzie gościł Karol z małżonką, odkryto materiały wybuchowe i broń.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasW związku z planowaną od kilku tygodni wizytą pary książęcej irlandzka policja wzmożyła patrole. Służby bezpieczeństwa Irlandii blisko współpracują z brytyjskim MI5 i Scotland Yardem.

Szeroko zakrojona akcja przyniosła pierwsze efekty w postaci aresztowania sześciu mężczyzn powiązanych z Irlandzką Armią Republikańską i środowiskami republikańskimi.

Niedaleko miejsca, które odwiedzi książę Karol, znaleziono prawdziwy arsenał: broń palną i domowej roboty ładunki wybuchowe. W sumie w związku ze sprawą przeszukano ponad 20 miejsc na terenie całego kraju.

Zagrożenie terrorystyczne nie tylko ze strony IRA

Zatrzymani mężczyźni - w wieku od 21 do 62 lat - są obecnie przesłuchiwani. Wśród aresztowanych są - jak podaje "Daily Mail" - mężczyźni podejrzewani o grożenie śmiercią Barackowi Obamie podczas jego wizyty w Irlandii.

Podniesiony alert bezpieczeństwa ma związek nie tylko z incydentami bombowymi, do których dochodzi regularnie w Irlandii, ale także z podwyższonym ryzykiem ataków islamistów.

Para książęca uda się do Irlandii 19 maja. Podczas czterodniowej wizyty zaplanowano m.in. udział w uroczystościach upamiętniających śmierć lorda Louisa Mountbattena, bohatera wojennego i ostatniego wicekróla Indii. Wuj księcia Karola zginął w 1979 r. w zamachu Irlandzkiej Armii Republikańskiej w Mullaghmore. Oprócz lorda zginęły wtedy trzy inne osoby, m.in. 14-letni wnuk Mountbattena.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: