Polska płaci za tajne więzienia CIA. Ma czas do soboty

Europejski Trybunał Praw Człowieka nakazał polskiemu rządowi wypłatę odszkodowań dwóm więźniom, których prawdopodobnie przetrzymywano w więzieniu CIA w Starych Kiejkutach, do 16 maja. Jak dowiedziało się Radio Zet, Polska uruchomiła już procedury wypłaty, choć nadal nie przyznaje, że na jej terenie były więzienia CIA.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Jak dowiedziało się Radio Zet , trwa już procedura umożliwiająca wypłatę odszkodowań. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystąpiło do Ministerstwa Finansów o dostęp do specjalnej rezerwy. Jak zapewnia reprezentujący jednego z więźniów - Abd al-Rahima al-Nashiriego - adwokat Mikołaj Pietrzak, jego klient dopełnił wszelkich formalności.

Wyrok trybunału nakazuje Polsce wypłatę poszkodowanym 230 tys. euro. Jest to odszkodowanie za naruszenie zakazu tortur i nieludzkiego traktowania więźniów w tajnych więzieniach CIA. Według trybunału Polska wiedziała o celach i metodach postępowania z więźniami, jakie były stosowane w jednostkach CIA na jej terenie.

Polski rząd nigdy nie przyznał, że tajne więzienia CIA działały na terytorium naszego kraju. Nadal toczy się śledztwo w tej sprawie.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: