Nepal. Nowe nagranie lawiny pod Everestem. Ogromna masa śniegu spada ludziom na głowy [WIDEO]

Himalaista obozujący pod Mount Everestem w dniu trzęsienia ziemi w Nepalu opublikował film z momentu uderzenia lawiny w Base Camp - bazę u podnóża najwyższej góry świata. Film pokazuje moment tuż przed tym, jak olbrzymie masy śniegu zniszczyły obóz.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasNepal, baza himalaistów pod Mount Everestem, 26 kwietnia 2015 r. Jeden z turystów wychodzi z namiotu. Chwilę wcześniej w bazie wszyscy odczuli trzęsienie ziemi, które tego dnia nawiedziło Nepal. Nikt jeszcze nie wie, że wstrząs o magnitudzie 7.8 okaże się straszny w skutkach. Turysta nagrywa film. Panuje spokój, słychać tylko wiatr i dalekie głosy ludzi. Gdy nagle kamera obraca się w prawo...:

 

Do ostatniej chwili filmujący lawinę mężczyzna nie zdawał sobie sprawy z zagrożenia, jakie stanowi pędząca na obóz lawina. 46-sekundowe, nakręcone telefonem komórkowym wideo urywa się w chwili, gdy himalaista orientuje się w sytuacji i próbuje uciec, chowając się do namiotu.

- Byłem zszokowany, nie mogłem uwierzyć w to, co się dzieje przez cały czas kręcenia tego koszmaru. Nie wiedziałem, że prawie 20 kolegów właśnie zginęło, a około 50 zostało rannych w moim obozie - tak jego autor, himalaista przedstawiający się jako Chimu , relacjonował wydarzenia dla telewizyjnego kanału RT . On sam nie ucierpiał, zaraz po przejściu lawiny wraz ze swoimi kolegami z ekspedycji ruszył na pomoc poszkodowanym kolegom.

Dlaczego nie używamy skali Richtera, tylko magnitudy? [CZYTAJ] >>>

Trzęsienie ziemi w Nepalu

Lawina, która zeszła z Mount Everestu, była pokłosiem trzęsienia ziemi o magnitudzie 7.8. 26 kwietnia w Nepalu w najsilniejszym wstrząsie od 80 lat zginęło ponad 8 tys. osób, rannych zostało ponad 14 tys. ludzi. To jednak niepełny bilans ofiar.

Według wstępnych szacunków ONZ 8 milionów ludzi w 39 okręgach Nepalu zostało dotkniętych kataklizmem, z czego ponad 2 miliony w 11 bardzo poważnie zniszczonych regionach kraju, gdzie mieszka 28 mln ludzi.

Zobacz wideo

Trzy tygodnie później kolejne trzęsienie o magnitudzie 7.4 dokonało nowych zniszczeń i powiększyło liczbę ofiar i rannych.

O wyprawach Jerzego Kukuczki i innych himalaistów przeczytaj w książkach >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: