Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Matura 2015 z geografii odbywa się w drugim tygodniu matur. W zeszłym tygodniu uczniowie liceów i techników pisali m.in. egzaminy obowiązkowe z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych. W tym tygodniu zmierzą się jeszcze z maturami z języka rosyjskiego, chemii oraz historii sztuki.
Matura 2015. O czym pamiętać na maturze z geografii>>>
Podczas egzaminu z geografii maturzyści powinni wykorzystywać różne źródła informacji do analizy współczesnych problemów przyrodniczych, gospodarczych, czy społecznych. Uczniowie piszący maturą na poziomie podstawowym muszą rozwiązać około 30 zadań otwartych i zamkniętych w ciągu 120 minut. Na poziomie rozszerzonym jest to około 35 zadań, a maturzyści mają na nie 150 minut.
W tym roku po raz pierwszy absolwenci liceów i techników piszą różne egzaminy. Licealiści są bowiem pierwszym rocznikiem, który uczył się zgodnie z nową podstawą programową, natomiast w technikach w tym roku obowiązywała jeszcze stara podstawa. Od przyszłego roku uczniowie techników będą już uczeni według nowego programu.
Matura z języka polskiego - oficjalne arkusze CKE na Gazeta.pl >>>
Maturzyści tradycyjnie muszą zdać trzy obowiązkowe egzaminy pisemne: z języka polskiego, języka obcego i matematyki. Przeprowadzane są one na poziomie podstawowym. Prócz tego licealista musi przystąpić co najmniej do jednego, a maksymalnie do pięciu egzaminów z innych przedmiotów - wyłącznie jednak na poziomie rozszerzonym. To nowość, wcześniej można było zdawać dodatkowe przedmioty na poziomie podstawowym.
Licealistów obowiązują też dwa egzaminy ustne - z języka polskiego i obcego. W tym roku CKE zrezygnowała jednak z prezentacji przygotowywanych przez uczniów. Zdający będą losować pytania dotyczące fragmentu tekstu i odpowiadać na nie w formie monologu.
Przeczytaj przykładowe odpowiedzi z języka polskiego na poziomie podstawowym na Gazeta.pl >>>
Aby zdać maturę, uczeń będzie musiał uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych (język polski, język obcy, matematyka). Wyniki egzaminów z przedmiotów dodatkowych nie będą miały wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego - wszystko dlatego, że uczniowie często oblewali przez nie całe matury. Podczas oceniania CKE chce też odchodzić od tzw. klucza. Matury potrwają aż do 29 maja - wtedy skończą się egzaminy ustne.
Koniec z prezentacją z polskiego. O zmianach w egzaminie maturalnym czytaj na Gazeta.pl >>>
Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!