Matura 2015 z geografii już dziś. Odpowiedzi i arkusze znajdziesz na Gazeta.pl

Matura 2015 z geografii rozpoczyna się o 9 rano. Uczniowie o tej samej porze rozpoczną egzaminy na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym. Po 14 rozpocznie się matura z historii muzyki. Po 14 przykładowe odpowiedzi i arkusze CKE opublikujemy na Gazeta.pl.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Matura 2015 z geografii odbywa się w drugim tygodniu matur. W zeszłym tygodniu uczniowie liceów i techników pisali m.in. egzaminy obowiązkowe z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych. W tym tygodniu zmierzą się jeszcze z maturami z języka rosyjskiego, chemii oraz historii sztuki.

Matura 2015. O czym pamiętać na maturze z geografii>>>

Podczas egzaminu z geografii maturzyści powinni wykorzystywać różne źródła informacji do analizy współczesnych problemów przyrodniczych, gospodarczych, czy społecznych. Uczniowie piszący maturą na poziomie podstawowym muszą rozwiązać około 30 zadań otwartych i zamkniętych w ciągu 120 minut. Na poziomie rozszerzonym jest to około 35 zadań, a maturzyści mają na nie 150 minut.

Matura 2015 inna dla absolwentów liceów i techników

W tym roku po raz pierwszy absolwenci liceów i techników piszą różne egzaminy. Licealiści są bowiem pierwszym rocznikiem, który uczył się zgodnie z nową podstawą programową, natomiast w technikach w tym roku obowiązywała jeszcze stara podstawa. Od przyszłego roku uczniowie techników będą już uczeni według nowego programu.

Matura z języka polskiego - oficjalne arkusze CKE na Gazeta.pl >>>

Maturzyści tradycyjnie muszą zdać trzy obowiązkowe egzaminy pisemne: z języka polskiego, języka obcego i matematyki. Przeprowadzane są one na poziomie podstawowym. Prócz tego licealista musi przystąpić co najmniej do jednego, a maksymalnie do pięciu egzaminów z innych przedmiotów - wyłącznie jednak na poziomie rozszerzonym. To nowość, wcześniej można było zdawać dodatkowe przedmioty na poziomie podstawowym.

Zobacz wideo

Matura 2015 - koniec z kluczem

Licealistów obowiązują też dwa egzaminy ustne - z języka polskiego i obcego. W tym roku CKE zrezygnowała jednak z prezentacji przygotowywanych przez uczniów. Zdający będą losować pytania dotyczące fragmentu tekstu i odpowiadać na nie w formie monologu.

Przeczytaj przykładowe odpowiedzi z języka polskiego na poziomie podstawowym na Gazeta.pl >>>

Aby zdać maturę, uczeń będzie musiał uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych (język polski, język obcy, matematyka). Wyniki egzaminów z przedmiotów dodatkowych nie będą miały wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego - wszystko dlatego, że uczniowie często oblewali przez nie całe matury. Podczas oceniania CKE chce też odchodzić od tzw. klucza. Matury potrwają aż do 29 maja - wtedy skończą się egzaminy ustne.

Koniec z prezentacją z polskiego. O zmianach w egzaminie maturalnym czytaj na Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: