Matura 2015. Rozszerzona matematyka załamała uczniów. "Żegnajcie studia". Najtrudniejsze zadania? Spróbuj je rozwiązać

Matura z matematyki na poziomie rozszerzonym okazała się dla wielu uczniów bardzo trudna. Wyszli ze szkół z wrażeniem, że nie dostaną się przez to na wymarzone studia. Wiele osób stwierdziło też, że próbna matura z matematyki była znacznie łatwiejsza niż faktyczny egzamin. Prezentujemy przykładowe zadania.

Polub i bądź na bieżąco! Matura 2015 . Maturę rozszerzoną z matematyki pisały przede wszystkim osoby, które planują zdawać na studia związane z przedmiotami ścisłymi. Na najlepsze uczelnie w Polsce dostaną się tylko osoby ze świetnym wynikiem z tego egzaminu. Dlatego wielu uczniów wyszło z egzaminu z ogromnym rozczarowaniem. Tegoroczna rozszerzona matura z matematyki okazała się trudna.

Matematyka 2015. Zobacz arkusze z poziomu rozszerzonego

"Po zobaczeniu zadań z matmy rozszerzonej stwierdziłam, że przestanę sobie zaprzątać głowę marzeniami o studiowaniu na AGH" - stwierdziła na Twitterze jedna z maturzystek.

"Żegnaj Gdańsku. Żegnajcie studia. Matura rozszerzona z matematyki, zrujnowałaś mi życie!" - napisała inna.

"Przynajmniej liczę, żeby mieć 2%..."

Na rozwiązanie zadań maturalnych uczniowie mieli aż trzy godziny. Jest to egzamin nieobowiązkowy, więc podchodzą do niego tylko ci uczniowie, którzy się na to zdecydowali - w przeciwieństwie do matematyki na poziomie podstawowym, która od kilku lat jest przedmiotem obowiązkowym.

Mimo to maturzyści byli zawiedzeni tym, jak im poszło. "Moja przyjaciółka liczy na 50% z rozszerzenia, a ja przynajmniej liczę żeby mieć 2%" - napisała na Twitterze uczennica.

"Czyżby 20% to był średni wynik z tej matury? Sam więcej nie wyciągnę, nie ma szans..." - stwierdził inny uczeń.

"No Nobla to ja za to nie dostanę" - stwierdziła maturzystka.

Zobacz wideo

Najtrudniejsze zadania? Spróbuj je rozwiązać

Patrząc na zadania z matematyki, nawet laik może się domyślić, jak trudne mogły one być dla przeciętnego maturzysty.

Zadanie z matury rozszerzonej z matematykiZadanie z matury rozszerzonej z matematyki CKE

Geometria sama w sobie jest trudniejsza od arytmetyki, gdyż często wymaga jeszcze wyobraźni przestrzennej. Tutaj uczeń musi najpierw wyrysować daną figurę, a potem bez danych, a więc opierając się tylko na znanych zasadach i regułach matematycznych, obliczyć sinus danego kąta. Jak się nie zna wszystkich potrzebnych reguł, nie ma szans ruszyć tego zadania.

Z kolei to zadanie wymaga wielu skomplikowanych obliczeń:

Zadanie z matury rozszerzonej z matematykiZadanie z matury rozszerzonej z matematyki CKE

Błąd w którymkolwiek z nich powoduje, że zadanie będzie niezaliczone. Dodatkowo żmudne obliczenia powodują, że traci się cenny czas, który może się przydać na rozwiązanie innych zadań.

Matura 2015 - zobacz odpowiedzi i sprawdź, jak ci poszło

Matura 2015

Tegoroczne matury pisemne potrwają do 22 maja. Uczniowie mają do wyboru aż 25 przedmiotów dodatkowych. Najbardziej popularnym przedmiotem jest język angielski na poziomie rozszerzonym - wybrało go 48 proc. zdających.

src="https://www.gazeta.tv/plej/19,101865,17865034,series.html?autoplay=true" width="620" height="469" frameborder="0" scrolling="no" allowfullscreen>

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: