Hiszpania chce podniesienia minimalnego wieku na zawarcie małżeństwa. Z 14 do 16 lat

Trwają prace nad podniesieniem minimalnego wieku na zawarcie małżeństwa. Hiszpanie chcą w ten sposób chronić dzieci i ujednolicić swoje prawo z regulacjami UE.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Regulacja, przegłosowana na kwietniowym posiedzeniu parlamentu, w piątek trafi pod obrady senatu, donosi AP.

Obecnie hiszpańskie prawo pozwala 14-latkom na zawieranie związków małżeńskich, jeśli mają pozwolenie sądu. Jeśli sąd nie udzieli stosowanego pozwolenia, młodzi muszą czekać do 18. roku życia. W większości krajów UE minimalny wiek na zawarcie małżeństwa to 16 lat. Już w 2010 roku eksperci unijni zalecali Hiszpanii zmianę prawa. Regulacja nie dotyczy w rzeczywistości wielu osób: w 2014 r. tylko 6 osób w wieku poniżej 16 lat chciało wstąpić w związek małżeński, w roku poprzednim - tylko jedna.

Jak tłumaczy Ana Berrocal, profesor prawa cywilnego z Uniwersytetu Madryckiego, zmiana jest tak naprawdę konieczna ze względu na inne zmiany wprowadzone po rekomendacjach Unii Europejskiej. Chodzi o podniesienie tzw. wieku zgody, czyli granicy, powyżej której prawo uznaje czynności seksualne z daną osobą za niepodlegające odpowiedzialności prawnej.

Działacze z organizacji zajmujących się ochroną praw dzieci i młodzieży tłumaczą, że w obydwu regulacjach chodzi o zapobieganie wymuszonych małżeństw czy wykorzystywania seksualnego nieletnich. Socjologowie natomiast zwracają uwagę na to, że zmienia się także postrzeganie dojrzałości. Dzisiaj czternastolatka jest traktowana jak dziecko, a jeszcze sto lat temu mogłaby być pracującą i odpowiedzialną głową rodziny.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: