Debata prezydencka w TVP bez Bronisława Komorowskiego

Dziś o godz. 20.25 w TVP 1 odbędzie się pierwsza w tej kampanii debata prezydencka. W studiu nie pojawi się Bronisław Komorowski.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Telewizja Polska zaprosiła wszystkich 11 kandydatów. Większość potwierdziła swój udział, uczestnictwa odmówił jednak urzędujący prezydent. Sztab Bronisława Komorowskiego od początku kampanii zastrzegał, że kandydat PO weźmie udział w debacie, ale dopiero przed ewentualną drugą turą wyborów.

- Nie zmieniłem zdania - tłumaczył Komorowski w radiowej Trójce. - Debata jest potrzebna przed drugą turą - podkreślił. Komorowski jest zdania, że wyborcom należy się "pogłębiona dyskusja", a debata z tyloma dyskutantami może skończyć się "płytką awanturą".

Sztab prezydenta wielokrotnie podkreślał, że nie biorą pod uwagę debaty z 10 innymi kandydatami, tłumacząc, że nie ma sensu rozmowa, w której Komorowski miałby dyskutować z 10 innymi kandydatami zjednoczonymi przeciw niemu.

Kandydat PO zdecydował się we wtorkowy wieczór udzielić wywiadu w Programie 1 Polskiego Radia.

Ogórek i Duda potwierdzili obecność

Mimo nieobecności Komorowskiego swój udział w debacie potwierdziła Magdalena Ogórek. Kandydatka SLD uzależniała swoją obecność w studiu TVP 1 od obecności urzędującego prezydenta. Tymczasem dziś rano w radiowej Jedynce Ogórek potwierdziła swój udział w debacie telewizyjnej. Co więcej, jej zdaniem udział weźmie w niej również Bronisław Komorowski, który miałby przybyć do studia w ostatniej chwili.

Swoją obecność potwierdził też w rozmowie z TVP Info drugi w sondażach Andrzej Duda. Kandydat PiS na prezydenta skrytykował przy okazji nieobecność Komorowskiego. - Widocznie pan prezydent nie traktuje wyborców poważnie - skomentował Duda i dodał, że przez szacunek dla wyborców on w debacie weźmie udział. Decyzję Komorowskiego komentował również Janusz Korwin-Mikke. Powiedział, że nieobecność prezydenta w studiu to brak szacunku dla przeciwników.

Debata 10 kandydatów

W debacie weźmie więc udział 10 kandydatów: Andrzej Duda, Magdalena Ogórek, Adam Jarubas, Janusz Palikot, Janusz Korwin-Mikke, Paweł Kukiz, Jacek Wilk, Marian Kowalski, Paweł Tanajno oraz Grzegorz Braun. Dyskusja ma dotyczyć gospodarki, spraw socjalnych i polityki zagranicznej. Każdy z kandydatów będzie miał 45 sekund na wstęp i podsumowanie debaty. W każdej z trzech rund pytań dyskutanci będą mieli łącznie po dwie minuty każdy na swoje odpowiedzi. Debata będzie trwała 90 minut. Początek o godz. 20.25 w TVP 1, TV Polonia i na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

 

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: