Matura 2015. Dziś matura z matematyki. Mamy już arkusze i odpowiedzi

Matura z matematyki na poziomie podstawowym to drugi obowiązkowy egzamin, do którego muszą przystąpić maturzyści. Uczniowie z całego kraju rozpoczęli test o godz. 9. Tu znajdziesz odpowiedzi i arkusze egzaminacyjne opublikowane przez CKE.

Egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym trwał 170 minut. Na test, tak samo jak na pozostałe egzaminy, trzeba było przynieść długopis z czarnym tuszem. Ze względu na specyfikę zadań pojawiających się na maturze z matematyki warto też było wziąć linijkę, cyrkiel i kalkulator (jak najprostszy, bez funkcji graficznych). Odpowiedzi maturalne możecie sprawdzić poniżej.

Egzamin z matematyki jest jednym z trzech testów - obok języka polskiego i obcego - do którego trzeba przystąpić, by zdać maturę. Tegoroczni maturzyści to piąty rocznik, dla którego matura z matematyki jest obowiązkowa. W 2010 r. przedmiot ten powrócił na egzamin dojrzałości po 25 latach przerwy.

Matura 2015. Oto, co musisz wiedzieć o tegorocznym egzaminie - czytaj na Gazeta.pl >>>

Po południu uczniowie przystąpili także do nieobowiązkowych egzaminów z języka łacińskiego i kultury antycznej. Matura z matematyki na poziomie rozszerzonym odbędzie się natomiast 8 maja.

Matura z matematyki - arkusze i odpowiedzi

Tu znajdziesz arkusze z matematyki 2015 >>>

Matematyka 2015 - tu znajdziesz przykładowe odpowiedzi i rozwiązane zadania >>>

Matura 2015 inna dla absolwentów liceów i techników

W tym roku po raz pierwszy absolwenci liceów i techników piszą różne egzaminy. Licealiści są bowiem pierwszym rocznikiem, który uczył się zgodnie z nową podstawą programową, natomiast w technikach w tym roku obowiązywała jeszcze stara podstawa. Od przyszłego roku uczniowie techników będą już uczeni według nowego programu.

Matura z języka polskiego - oficjalne arkusze CKE na Gazeta.pl >>>

Maturzyści tradycyjnie muszą zdać trzy obowiązkowe egzaminy pisemne: z języka polskiego, języka obcego i matematyki. Przeprowadzane są one na poziomie podstawowym. Prócz tego licealista musi przystąpić co najmniej do jednego, a maksymalnie do pięciu egzaminów z innych przedmiotów - wyłącznie jednak na poziomie rozszerzonym. To nowość, wcześniej można było zdawać dodatkowe przedmioty na poziomie podstawowym.

Zobacz wideo

Koniec z kluczem

Licealistów obowiązują też dwa egzaminy ustne - z języka polskiego i obcego. W tym roku CKE zrezygnowała jednak z prezentacji przygotowywanych przez uczniów. Zdający będą losować pytania dotyczące fragmentu tekstu i odpowiadać na nie w formie monologu.

Przeczytaj przykładowe odpowiedzi z języka polskiego na poziomie podstawowym na Gazeta.pl >>>

Aby zdać maturę, uczeń będzie musiał uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych (język polski, język obcy, matematyka). Wyniki egzaminów z przedmiotów dodatkowych nie będą miały wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego - wszystko dlatego, że uczniowie często oblewali przez nie całe matury. Podczas oceniania CKE chce też odchodzić od tzw. klucza. Matury potrwają aż do 29 maja - wtedy skończą się egzaminy ustne.

Koniec z prezentacją z polskiego. O zmianach w egzaminie maturalnym czytaj na Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo

Matematyka może być fascynującą nauką. Uwierzysz, kiedy przeczytasz tę książkę >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: