Elizabeth Bishop i Bolesław Prus na maturze z języka polskiego. "Lalka" łatwiejsza dla licealistów

Matura 2015. Na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym pojawiły się m.in. "Lalka" Bolesława Prusa i wiersz Elizabeth Bishop. Licealiści woleli analizować fragment powieści Prusa. "Czy tylko ja interpretowałam wiersz?" - pytali później na Twitterze.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasMamy już oficjalne arkusze z egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym . Tegoroczni maturzyści, piszący egzamin na poziomie podstawowym, mogli wybrać jeden z dwóch tematów: "Wolna wola człowieka albo siła, która determinuje jego życie" na podstawie "Lalki" Bolesława Prusa lub analizę wiersza "Ta jedna sztuka" amerykańskiej poetki Elizabeth Bishop.

Matura z języka polskiego - oficjalne arkusze CKE>>>

Przeczytaj przykładowe odpowiedzi z języka polskiego na poziomie podstawowym>>>

Jak wynika z komentarzy po egzaminie, większość maturzystów wybrała temat dotyczący powieści Prusa, a tylko niektórzy zdecydowali się na analizę wiersza. Temat "Wolna wola człowieka albo siła..." spodobał się wielu uczniom. "Ten moment, kiedy czujesz radość na sali, kiedy ludzie widzą temat rozprawki" - pisali na Twitterze.

"Dziwię się, dlaczego tak mało osób wybrało wiersz, który naprawdę nie był jakiś skomplikowany. Dla mnie idealny" - komentowali maturzyści. Nawet ci, którym nie spodobał się temat związany z "Lalką", często woleli go niż analizę wiersza amerykańskiej poetki.

Jak wynika z komentarzy, maturzystom trudność sprawiło też inne zadanie dotyczące wiersza. Przytoczono w nim fragment wiersza, a uczniowie musieli na podstawie tego fragmentu podać jego tytuł oraz autora. Chodziło o epilog "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

Do zdania matury trzeba uzyskać minimum 30 proc. punktów

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 22 maja. Wielu maturzystów zakończy jednak egzaminy pisemne wcześniej - egzaminy z najczęściej wybieranych przedmiotów odbędą się w dwóch pierwszych tygodniach sesji. Ustna sesja egzaminacyjna zakończy się 29 maja.

Aby uzyskać maturę w 2015 r., abiturient z liceum będzie musiał - tak jak dotąd - uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych, czyli pisemnych i ustnych z polskiego i języka obcego oraz pisemnego z matematyki (maturzyści ze szkół dla mniejszości także z egzaminów z języka ojczystego).

Wynik z egzaminu z przedmiotu do wyboru nie będzie miał wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służyć ma tylko przy rekrutacji na studia. Przy ocenianiu odejdzie się od tzw. klucza na rzecz oceniania holistycznego.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: