Matura 2015. Znamy lektury, które pojawiły się na egzaminie w liceum i technikum

Matura 2015. "Lalka" i "Dziady" - między innymi takie lektury pojawiły się na egzaminie maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym. W tym roku licealiści i uczniowie techników pisali różne egzaminy - wszystko przez różnice programowe.

Znamy już lektury, jakie pojawiły się na tegorocznej maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym . W tym roku licealiści i uczniowie techników pisali różne egzaminy ze względu na różnice programowe.

"Lalka" i "Dziady" na maturze

Licealiści musieli napisać rozprawkę pod tytułem "Wolna wola człowieka albo siła, która determinuje jego życie" na podstawie "Lalki" Bolesława Prusa. Do wyboru mieli też analizę wiersza "Ta jedna sztuka" Elizabeth Bishop.

Uczniowie techników pisali wypracowanie na podstawie "Dziadów" Adama Mickiewicza lub powieści "Ziele na kraterze" Melchiora Wańkowicza.

Matura z języka polskiego wystartowała o 9. Egzamin jest obowiązkowy w części ustnej i pisemnej dla wszystkich absolwentów liceów i techników. Na wypełnienie arkusza maturalnego mieli 170 minut. Po egzaminie pisemnym czeka ich jeszcze ustny - w tym roku pierwszy raz bez prezentacji, ale z pytaniami odnośnie do wylosowanych tekstów.

Do zdania egzaminu z języka polskiego wymagane jest 30 proc. punktów. Oblanie tego testu uniemożliwia otrzymanie świadectwa dojrzałości.

Więcej o: