"Kiedy słyszę, że państwo chce pompować miliardy złotych w państwowe molochy, to krew mnie zalewa. Politycy myślą kategoriami lat 90."

Dla Ryszarda Petru premierzy Kaczyński, Miller i Kopacz to ci sami ludzie, "akceptujący obecny porządek". Dlatego szef Towarzystwa Ekonomistów Polskich tworzy stowarzyszenie Nowoczesna.pl. Zapowiada obniżenie składki ZUS dla młodych przedsiębiorców i koniec przywilejów emerytalnych. "Polska ma szansę zostać Niemcami Europy Środkowo-Wschodniej. Warunek jest jeden: z podwykonawców musimy stać się wykonawcami" - uważa.

Stowarzyszenie Nowoczesna.pl liczy na zainteresowanie młodych ludzi, "którzy już poznali życie". Ryszard Petru - jeden z liderów stowarzyszenia, obok Leszka Balcerowicza i Władysława Frasyniuka - obiecuje im obniżenie składki ZUS przez kilka pierwszych lat prowadzenia działalności gospodarczej.

Przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich jest przekonany, że młodych, którzy są niezadowoleni z obecnej sytuacji, nie głosują, "bo nie mają na kogo", jest przynajmniej dwa i pół miliona.

Z minionej epoki

Petru jest przekonany, że ta grupa ma podobny do niego pogląd na Polskę i rządzących od lat polityków.

"Nasi politycy myślą kategoriami lat 90. Są mentalnie w innej epoce. Wtedy ściąganie inwestorów zagranicznych do kraju miało sens, bo nie mieliśmy kapitału ani konw-how. Jednak to się zmieniło. Co z tego, że będziemy mieli kolejnego Amazona, skoro praca tam ogranicza się do wykonywania najprostszych czynności" - mówił w rozmowie z "Wprost".

Zdaniem ekonomisty "Polska ma szansę zostać Niemcami Europy Środkowo-Wschodniej". Czyli "krajem eksportującym, z własnymi markami, szybko rosnącym PKB i szczęśliwym społeczeństwem". Ale żeby ten cel osiągnąć, "z podwykonawców musimy stać się wykonawcami".

"Kiedy słyszę, że państwo chce pompować miliardy złotych w nierentowne kopalnie, Pocztę Polską i kilka innych państwowych molochów, to krew mnie zalewa. Patrzę na premiera Kaczyńskiego, premiera Millera, premier Kopacz i widzę tych samych ludzi. Akceptujących obecny porządek" - ocenił Ryszard Petru, dodając, że nierentowne państwowe firmy nie powinny dostawać pieniędzy z publicznej kasy.

Warto przypomnieć, że trzech twórców Nowoczesnej.pl łączy aktywność polityczna. Prof. Leszek Balcerowicz, Władysław Frasyniuk i Ryszard Petru działali w Unii Wolności.

"Nowa partia? Nie wykluczam"

- Petru o stowarzyszeniu Nowoczesna.pl>>>

Więcej o: