Polski tygodnik "ABC" kopiuje wygląd "Bild am Sonntag"? Tak twierdzi projektant z niemieckiej gazety [PORÓWNAJ]

Niektóre elementy nowego polskiego tygodnika "ABC" łudząco przypominają grafiki z niemieckiej gazety "Bild am Sonntag". Ich autor, projektant Saulo Santana, jest przekonany, że to nie przypadek. "Nigdy nie widziałem takiego kopiowania mojej pracy", napisał.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasTygodnik "ABC" po raz pierwszy ukazał się w połowie zeszłego tygodnia. Jest wydawany przez "Fratrię", wydawcę m.in. "W Sieci" i "Frondy". Gazeta ma tabloidowy format i - jak zauważył Santana - wiele jej elementów jest niemal identycznych z niemieckim "Bild am Sonntag".

"W ostatnich latach, podczas pracy w ponad 30 tytułach, wielokrotnie widziałem, jak stworzone przeze mnie okładki, strony i grafiki były kopiowane. Wtedy uważałem to za pochwałę. Jednak tym razem przekroczono granicę", napisał na swoim blogu Santana .

Porównaj grafiki tygodnika "ABC" i "Bild am Sonntag">>>

Jak pisze na blogu dyrektor kreatywny z firmy Axel Springer, wydawcy "Bild am Sonntag", na stworzenie grafiki i układu niemieckiej gazety poświęcił rok pracy. - Prowadziliśmy testy, pracowaliśmy nocami, aby znaleźć najlepsze rozwiązania, a oni po prostu je skopiowali - pisał Santana.

Projektant stwierdził, że czuje się okradziony. "To, co zrobili, jest niewiarygodne", czytamy na blogu. Jak podkreśla, opublikowane przez niego porównania to tylko niektóre z wielu elementów, które wyglądają niemal identycznie.

Naczelny "ABC": Podobieństw nie komentuję

Jak powiedział branżowemu portalowi prasa.info redaktor naczelny "ABC", Maciej Wośko, "projekt powstał w studiu graficznym 'ABC".

- Podobieństw nie komentuję. Każdy projekt powstaje w oparciu o wiedzę, umiejętności, inwencję, doświadczenie i pomysły projektujących - dodał.

Tymczasem w reklamie "ABC": "uważaj na podróbki"

Jak zwraca uwagę inny portal branżowy, wirtualnemedia.pl , nowy polski tygodnik reklamuje się hasłem "Uważaj na podróbki". Tomasz Przybek, prezes Fratrii, wydawcy "ABC", mówił, że takie hasło podkreśla, że tygodnik był "ich pomysłem i że 'ABC' jest jedno".

Sprawę na wirtualnychmedia.pl skomentowała Anna Marucha, rzecznik prasowa Ringier Axel Spinger Polska. - Hasło "Uważaj na podróbki" w kontekście tygodnika "ABC" kojarzy się z jednym - "ABC" jest podróbką "Bild am Sonntang" - powiedziała.

Fratria wydaje kilka innych prawicowych czasopism i portali, w tym "W Sieci", "Fronda" i wPolityce.pl. O nowym tabloidowym tygodniku i jego finansowaniu pieniędzmi ze SKOK-ów pisała przed tygodniem "Gazeta Wyborcza".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: